30.000

1
0

30.000

Když jsem se minulý týden podíval na počítadlo návštěvníků a viděl blížící se 30 tisíc, tak jsem naplánoval krátkou noticku ve sloupci s novinkami. Při přípravě textu jsem si uvědomil, že toho, co chci sdělit je více, a proto jsem se rozhodl napsat tento příspěvek.


Počítadlo funguje už skoro 4,5 roku. Průměrně má tedy blog něco přes 500 návštěv měsíčně. Vzhledem k tomu, že za týden týden zároveň „oslavím“ 8 let existence blogu, jsem se rozhodl pro malé bilancování. Teď mě napadla hláška z filmu Někdo to rád horké – „Je to už 10 let, co jsem se zvolil předsedou týhle organizace a snad můžu říct sám, že jste zvolili dobře!„. Ne, tak to není! Volbu, zda blog bude navštěvován neovlivňuje direktivně Colombo Psí Dečka [Spats Colombo], ale užitečnost jeho obsahu pro čtenáře.

Vrátím se v zpět v čase. Poté, co jsem se před 13 lety znovu nadchl pro geografickou filatelii, byly zdrojem mých informací články vynikajících filatelistů Jaromíra Petříka (na jeho původních stránkách, na webu infofila.cz a sberatel.com) a Petra Valdnera (na webu postoveznamky.sk). Byly publikovány v jazycích, kterým jsem rozuměl a jsou stále volně dostupné na internetu pro všechny sběratele. Oba autoři měli znalosti a zkušenosti ve zcela jiné dimenzi, než já. A stále si ten náskok drží.

Inspirován jejich články jsem zvažoval, že se pokusím vytvořit samostatný web zaměřený primárně na geografickou filatelii a s regionálním členěním. Výhodou je, že mě baví aktivní práce na počítači a evidování všemožných údajů. Pátrání po informacích na internetu a kontaktování filatelistů z celého světa je pro mne jistou formou dobrodružství. Při sbírání známek a setkávání s filatelisty jsem získal spoustu námětů, které jsem se rozhodl prozkoumal podrobně. Také jsem se občas při nákupu známek a poštovních dokladů neubránil omylům. Některé z těchto informací jsem už nějakou dobu zasílal mailem kamarádům a známým. Jsem povahou samorost a ve svém podnikání pracuji sám na sebe a mám rád věci pod kontrolou (což někdy komplikuje týmovou spolupráci). Chtěl jsem se o své poznatky nadšeného sběratele podělit veřejně a takovým způsobem, kdy budu moci aktivně ovlivňovat (myšleno aktualizovat) zveřejněný obsah. Proto jsem 1. března 2016 spustil vlastní webové stránky o známkových zemích.

Ve svém zaměstnání se nezabývám tvorbou internetových stránek. Neměl jsem žádné zkušenosti a psaní na webu jsem se učil „za pochodu“. Systém WordPress je velmi intuitivní a otevřený a má velkou komunitu vývojářů. Publikovat příspěvky bylo snadné, ale podcenil jsem nebezpečné prostředí na internetu. Poté, co byly stránky (přitom málo známé) hacknuty jsem je se štěstím obnovil a nainstaloval bezpečnostní software a ochranu obsahu. V průběhu dalších let jsem se snažil stránky doplňovat a rozšiřovat. Seznámil jsem se s několika filatelisty, kteří mi pomáhají s obsahem webu. Jsem jim za jejich pomoc velmi vděčen. Bez nich by web nebyl tím čím je, a proto malé poděkování za jejich spolupráci zveřejňuji v posledních novinkách v daném kalendářním roce.

Tempo, se kterým jsem v počátcích publikoval nové příspěvky se v dlouhodobém horizontu nedá udržet. S rostoucím věkem nemohu a ani nechci prožít celý svůj volný čas u monitoru. Proto jsem si od roku 2023 stanovil interní pravidla, která regulují četnost novinek. Omezil jsem psaní dlouhých příspěvků – na hlavní straně. Příprava materiálů mi pro ně zabírá mnoho desítek hodin. Dlouhý příspěvek nelze psát jednu hodinu denně a jen některé dny v týdnu. Naopak jsem se zaměřil na vylepšování obsahu stránek pro jednotlivé zeměpisné regiony. Po testu automatického překladu stránek jsem se v loňském roce také zaměřil na korektnost strojového překladu do angličtiny.

Ještě bych rád krátce napsal o tom, co smutně vnímám jako soumrak organizovaného sbírání. V Československu se filatelie těšila velké popularitě. Mnohé kluby a spolky v dnešní době stále drží nad vodou pouze nezměrné nadšení starších kolegů, kteří žijí s filatelií desítky let. Některé už zanikly, jiné to čeká. Mladí filatelisté se v klubech vyskytují výjimečně. Naše současnost dává lidem velké množství zálib, kterým se mohou ve volném čase věnovat. Bohužel naše doba také přinesla (ke škodě nastupující generaci) závislost na sociálních sítích a na mobilech. Velká skupina lidí se stává diváky a komentátory bez aktivního zapojení do života okolo sebe. Trend zániku je patrně celosvětový. Ke konci loňského roku např. zanikla Britské společnost sběratelů ruských zemí, která desítky let publikovala magazín BJRP. Na druhou stranu je vidět, že na pořádaných filatelistických aukcích (u nás i ve světě) je stále velký zájem o nabízené položky a ceny za ně rostou. Částečně může být tento jev připisován investiční filatelii. Lidé v nejisté době (a pod tlakem médií) ukládají své peníze do známek a dalších poštovních materiálů.

Jak znovu zapojit nové členy do komunitního sbírání? Bude to obtížné. Velmi obtížné. Proto mě ve čtvrtek potěšil mail od pana Vojtěch Jankoviče, skvělého filatelisty, propagátora filatelie a provozovatele webu postoveznamky.sk. Pan Jankovič v mailu oznámil, že díky zájmu o vzdělávání filatelistů spouští virtuální vzdělávací klub pro filatelisty a filokartisty ve slovenštině pro zájemce odkudkoliv. Stal jsem se členem. Hlavní témata vzdělávání budou obecně platná pro nás všechny. Konkrétní regionální zaměření bude především na Slovensko a Československo. Tomuto projektu moc držím palce a mám neskromné přání, aby se brzy objevilo tematické zaměření na geografickou filatelii. A možná se to i podaří. Zkušených sběratelů geografické filatelie je v Čechách a na Slovensku hodně.

Děkuji čtenářům, kteří dočetli až do konce za trpělivost a důvěru. Mám naději, že se časem dočkáme dalších desetitisíc návštěv. Bude to záležet na mém zdraví, vaši přízni a situaci ve světě

 


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *