Geophila Zpravodaj – čísla 67 a 68

0
0

Minulý měsíc mi dorazil Zpravodaj číslo 67, tedy po více než 7 měsících od toho loňského. Jeho obsahem jsem nebyl nadšen. V pátek 20.května jsem ve schránce nalezl další zpravodaj. Prima. Třeba už to bude měsíčník ! Ovšem po jeho přečtení jsem se rozhodl vyjádřit svůj názor, a tak se na obě čísla podíváme podrobněji.

Zpravodaj č. 67
V úvodních informacích se zmiňuje „aktualita“ o podzimním setkání před sedmi měsíci. Při popisu diskuze členů vypadla informace o mém návrhu, aby byl zpravodaj vydáván častěji a aktuálně a byl dostupný členům na internetu. Umožnilo by to jednak častější aktualizaci, snížení nákladů a vymizení nešvaru, kdy články volně dostupné na internetu jsou po mnoha letech také zveřejněny ve zpravodaji, aby se zaplnilo místo.  Na to kontroval předsedající, že někteří členové i v dnešní době nemají internet. A skutečně, v sále se asi 3 členové přihlásili. Jistě se mnou souhlasíte, že náklady na tisk a stále se zdražující poštovné jsou rozdílné pro 140 ks a pro (i kdyby) 10 ks. Dále je v článku nepřesná informace o tom, že jsme s panem Koziorkem představili svůj pohled na sbírání, který není tak podrobný jako v příručkách. My a ani jiní sběratelé, kteří nahlédli, si to nemyslíme. Naše ukázky ostatně najdete v sekci Afrika na tomto blogu. Rovněž dáváme postupně k dispozici zdarma k nekomerčnímu použití náš kompletní seznam Afriky – viz předchozí příspěvek. Nejvíce mne však zaujala (a také ostatní členy) informace, že Rada se rozhodla, že v pátek se jim do Brna nechce. Proč ?  Vždyť třeba veletrh Sběratel, každoročně pořádaný v Praze, je už od čtvrtka a dost členů obětuje i 2 pracovní dny, jelikož v sobotu je už nabídka známek na výstavišti menší o prodeje za předchozí dny. A také mají členové Rady k nám ve spolku jistou zodpovědnost a mohli by 1 den své dovolené obětovat jako i my ostatní. A proč bylo zvoleno setkání až po 9 měsících ? O termínu konání v Brně si v Radě mohli přečíst dlouho předem. Rozhodně nesouhlasím s místem konání ve Žďáru. Je to bezohledné vůči všem sběratelům, kteří cestují hromadnou dopravou. Dostupnost Brna je bez debaty snazší. Přece proto se tam jarní setkání konala, aby i „Moraváci“ a Slováci měli lepší dostupnost. Je to zklamání. Já přijedu, bude-li zdraví (a finance 🙂 ), až v září. Pro upřesnění dodám, že tímto nijak nekritizuji samotnou výstavu ve Žďáru nad Sázavou, pouze místo setkání spolku.


Další článek v tomto zpravodaji je o PRVNÍCH známkách Doněcké a Luhanské lidové republiky. Článek je zajímavý. Jen mi chybí zmínka o tom, že vydání je jasně filatelisticky motivováno a že si známky můžete kdykoli koupit na eBay za cenu 10 Kč/ks i méně. Jsou tyto nové „známky“ z Východu již skutečné ? Já si počkám, těch 10 Kč můžu ostatně utratit kdykoliv.
Článek o poštovní historii Walvis bay popisuje nám vzdálenou oblast. Není to, jak autor píše, známková země, ale má pestrou poštovní historii. Určitě ji má i mé město. Byli jsme Rakousko, Východní Slezsko, ČSR, po Mnichovu polský zábor, Německo, znovu ČSR, ČSSR, Česká Republika. Nebo oblast Hlučínska …
Poslední článek Slovensko – revolučné známky mě nepřekvapil, jelikož na webu postoveznamky.sk jsme jej měli k dispozici na podzim 2011… Proč redakce vydává články volně dostupné a skoro 5 let staré ? Rozhodně to chce ten zpravodaj na internetu. A aktuální !
V příloze byla opět ukázka z výstavy Filatelie v Senátu. Na rozdíl od některých předchozích čísel, kdy byly fotky skoro nečitelné, se redakce polepšila a kvalita je v pořádku. Škoda jen, že toto nedáme k dispozici na oficiálním webu spolku – v plném rozlišení. Není to žádný programátorský problém. Nemusí to být v tak vylepšeném provedení, jako má třeba exponet. Rozhodně by to sloužilo i k propagaci spolku.

Zpravodaj č. 68
Toto číslo bylo vydáno ve spěchu a je to na něm vidět. Hlavním důvodem byla opětovná reklama na setkání ve Žďáru. Zřejmě se na vedení spolku obrátilo mnoho naštvaných členů. Myslím, že avizované proplacení vstupného nezlepší komplikovanou dostupnost místa konání. Více o tomto jsem napsal v recenzi na číslo 67. Doufám, že se vedení polepší a příští rok už naplánují jarní setkání v Brně.
Dále je ve zpravodaji článek o Karibském Nizozemsku. Je detailnější než můj 4. příspěvek zde, hlavně o obrazový materiál. Tentokráte pana Schovánka pochválím za názor o obchodně filatelistickém vlivu patrném v těchto privátních vydáních.
Článek o Idaru mě zaskočil. Předpokládá snad vedení, že členové trpí ztrátou paměti ? Nebo snad spolek přibírá nové mladé členy, kteří touží po retro článcích ? Tento příspěvek byl publikován ve stejném rozsahu už v čísle 57 !!! A nejen to. Článek byl vystaven i na volně dostupném webu – infofila.cz skoro před 5 lety. Co dodat ? Že opakování je matka moudrosti ? Jistě v tomto případě ne. Články pana Valdnera bývají výborné a je velký odborník i popularizátor. Proč od něj nevydat něco nového ?


Historicko-filatelistické články od pana Bičovského z Ruské občanské války a pana Prokopa o filipínském lokálním vydání mi připomněly staré dobré zpravodaje. Takové články chceme !
Vloženy jsou zajímavé foto-exponáty z výstavy v Senátu. Čitelnost je dobrá. Škoda, že nečlenové si je nemohou prohlédnout. Jistě by byl zajímavý i komentář sběratele(majitele), jak k vydáním došlo, případně, jak příspěvky získal.
No a nakonec opět pozvánka na setkání. Dokonce je tam dvakrát komerční informace, že si zájemci budou moci zakoupit atlasy i příručky. Přitom ani na pražských setkáních 2014 a 2015 žádné příručky přímo k prodeji nenabízeli. Zřejmě se s nimi nechtěli po Praze tahat. Že by do Žďáru ano ? Vy, kteří pojedete, uvidíte.
O tom, že bylo číslo psáno v chvatu, svědčí i zadní strana. Obsah je aktuální. Jinak tam už jsme zase sdružení a místo pana Valdnera se do redakce vrátil pan Marek. Čte a kontroluje šéfredaktor číslo ještě před jeho tiskem ? Asi ne.

Takže toto je má stručná recenze posledních dvou zpravodajů Geophila. Kam zpravodaj i spolek směřují ? Změní se někdy něco ? Naděje jak se píše, umírá poslední…
Vím, že můj blog čtou i nečlenové, kteří nemají časopisy k dispozici. Ale budu rád, když vyjádří své názory ti, kteří časopis četli. Nejlépe v komentářích pod článkem, aby mohli reagovat i ostatní. Děkuji vám.


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

1 komentář u „Geophila Zpravodaj – čísla 67 a 68“

  1. Zdravím všechny příznivce sbírání známkových zemí.
    Na úvod jsem chtěl říct, že taky jako kamarád Ivoš sbírám známky už asi 30 let.
    Nejdříve podle fazzu, potom podle příruček geophila a následně jsme si udělali vlastní
    katalog Afriky.
    Ke zpravodajům geophila mám stejný názor. Dostupnost časopisu na internetu pro
    členy Geophila sníží prostředky za tisk a distribuci. Navíc tam mohou být aktuální
    přispěvky a ne několik let staré, které jsou dostupné i na internetu.
    Taky se mi nelíbí, že vedení spolku sběratelů Známkových Zemí prodává na svých setkáních bogusy z Luhanské a Doněcké lidové republiky. Vždycky se mi líbílo, když ve Fazzu byl pěkně popsán pojem známková země. Odpovídají tyto rádoby známkové země tomuto pojmu?
    Dále by vedení spolku Geophila mohlo napsat, že v rámci doplnění stránek časopisu bude znovu vydávat články, které už jednou vydalo. Viz článek o Idaru.
    Na zadní straně zpravodaje Geophila č.68 mě pobavila věta o uzávěrce tohoto čísla byla 15.3.2014, že by to připravovali tak dlouho?
    Taky se ptám kde spolek a časopis směřují? Doufám, že to nebude jenom jako byznys pro pár vyvolených.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *