START !

0
0

LAUNCH!

(aktualizováno – listopad 2024)

Zdravím příznivce sbírání známkových zemí !

Na tomto  blogu bych  rád představil  doufám, že časem nejen své názory  a  zjištění o známkových zemích (ZZ) a jejich sbírání. V angličtině se používají termíny ASFE (A Stamp From Everywhere);  seznam najdete např. na asfe.dk nebo na  stampsoftheworld.co.uk,  případně na linns.com. Můžeme použít ještě obecnější pojem – STAMP ISSUING ENTITIES. Budu rád, když Vás něco z toho zaujme a napíšete mi vaše komentáře. Po skoro třicetileté odmlce (s malým intermezzem po Listopadu) jsem se ke sbírání vrátil ve zralém věku na počátku roku 2011.

Spolu s mým kamarádem Romanem jsme se nadchli, jako za školních časů. I v té době jsme sbírali známkové země a tak v tom pokračujeme. Brzy jsem zjistil, že existuje sdružení Geophila a že Jiří Marek rozšířil předchozí atlas FAZZ. Zcela přepracoval seznam ASFE a vydal Filatelistické atlasy nové generace. Koupil jsem příručky, stal se členem a začal doplňovat svůj seznam ZZ. V té první fázi hlavně do šířky záběru – mít sesbíráno co nejvíce těch ZZ. Vím – není to moc reprezentativní, mít z každé ZZ alespoň 1 známku, ale byla to moje 1. fáze nadšeného příznivce sbírání ZZ. Nyní zpomaluji rychlost přidávání nových ZZ. Snažím se sesbírat některé země podrobněji a rád si doplním i poštovní doklady. Také jsem zjistil, že zpočátku, kdy jsem sbíral známky bez filatelistických katalogů – jen dle textů – koupil jsem spoustu „fantazijních“ známek či rovnou falz. Toto se, když na omyl z  neznalosti  narazím snažím nahradit známkami od důvěryhodných  zahraničních  prodejců.  Nebo případně  ještě lépe (ale kvůli ceně spíše výjimečně) známkami signovanými.

V přehledu ZZ ne zcela souhlasím s rozkouskováním stávajících FAZZ ZZ na více menších. Pak už nevidím takový rozdíl mezi lokálním / regionálním vydáním případně vývojovou etapou a samostatnou ZZ. Možná je jich zbytečně moc (ZZ). Cítím také silnou lobby některých prodejců, aby sdružení podpořilo (zoficiálnilo) další a další tzv. známkové země. Možná je tu i tlak super-sběratelů, kteří hledají další rozšiřování sbírky. Proto řazení ZZ v hlavním menu a tabulkách preferuji dle FAZZ-u, které je přísnější i stručnější, co se týče ZZ. Na rozdíl od abecedního řazení se mi více líbí Markovo regionální řazení s ohledem na historický vývoj jednotlivých území. Já si svoji sbírku dle tohoto oblastně-historického řazení postupně předělávám. Proto i zde budu mít světadíly rozděleny na regiony. V nich už ale pro snadnější dohledání použiji řazení dle české abecedy.

Ještě se předem omlouvám za nedokonalosti a případné chyby na tomto webu. Nejsem dlouholetý zkušený sběratel, ale  spíše příznivec  sbírání  známkových  zemí a s redakčním systémem WordPress se také sžívám teprve od března. Také až po publikování mě často napadne, jak příspěvek upravit či doplnit a díky internetu je to snadno proveditelné. Takže má první verze nebývá často tou definitivní. Takto aktualizované stránky a příspěvky poznáte dle textu „(aktualizováno – měsíc rok)“ v záhlaví stránky. Pokud je stránka optimalizovaná pro strojový  překlad do angličtiny, je text v závorkách uveden fialovou barvou.

Stránky kontroluji v prohlížečích Firefox a Edge. Pokud máte se zobrazením blogu problémy, zkuste tyto prohlížeče nebo mi napište na mail uvedený v sekci KONTAKT. Text článků a příspěvků je často doplněn tmavě-zeleně zvýrazněnými odkazy na jiné stránky mimo blog. Pokud už odkazy nejsou funkční, prosím dejte mi vědět. Většina www stránek je archivována bezplatnou službou Wayback Machine, díky které máme šanci už nefunkční stránky stále dohledat.

Protože jsem netrpělivý sběratel ne zcela znalý tržního ocenění, tak jsem často koupil známky za první cenu, kterou jsem viděl. Teď už vím, že i při kupování známek platí pravidlo, kdo si počká… Časem jsem pak totéž mohl sehnat za zlomek mé útraty. Tím si zřejmě projdou v počátcích všichni sběratelé. Proto ve svých příspěvcích budu uvádět i příznivější cenové relace, které jsem pro dané vydání zaznamenal.

Doufám, že i já trošku přispěji k popularizaci tohoto úžasného způsobu sbírání známek.

Dost povídání – Můj první (již několikrát modifikovaný) příspěvek je připraven k publikování !

 

Takže … START !!!

 

Doplněno 2017:  V březnu 2016 jsem si zaregistroval doménu znamkovezeme.cz pro snazší dohledání blogu na internetu. Trvalo to skoro ještě rok a půl, než se podařilo stránky dne 16.8. 2017 přesunout na nový hosting a upravit odkazy v databázi.
Převod proběhl hladce jen díky pomoci pana Škorvánka ze společnosti IGNUM . Moc mu touto cestou Děkuji !

Doplněno 11.října 2019 – 10.října 2023: Čas letí jako bláznivý a já určitě nestihnu podrobně popsat všechny známkové země na blogu, a vlastně jsem to ani neměl původně v plánu. Proto jsem se rozhodl postupně přepracovat stávající stručné seznamy známkových zemí v jednotlivých geografických oblastech. Tak, aby v nich byly praktické odkazy na další stránky, kde najdu dle mého ty nejdůležitější informace používané při sbírání známkových zemí. Pro větší přehlednost budou odkazy barevně rozlišeny a budou následující:

4-070  NEWFOUNDLAND – kód ZZ a její název. Kód ZZ je dán dle publikace FAZZ, vydání 1986. První číslo značí světadíl a druhé je abecední pořadové číslo země ve FAZZ. Číslovaný seznam dle FAZZ najdete. ZDE. Pokud tato ZZ nebyla ve FAZZ uvedena, vypomáhám si písmenkem tak, aby bylo zachováno české abecední pořadí. Např. 4-056M = Karibské Nizozemsko.
Jestliže je použitý jiný barevný odstín event. je odkaz podtržen, je to zároveň odkaz na článek, příspěvek nebo zajímavost o této ZZ na mém blogu. Někde uvádím standardním fontem v závorkách i současný název nebo anglickou transkripci.

≡ENG≡.COMOROS≡ORIG≡.ARCHIPEL DES COMORES .– Protože automatický překladač není vždy přesný, tak v některých případech přidávám i korektní anglický název, případně název na poštovních známkách.

Br. – pokud bylo dané území pod jurisdikcí jiné země (kolonie, závislé území, protektorát, okupace, součást území, apod.), tak uvádím zkratku této země hnědou barvou. V případě, že se jednalo o zahraniční poštovní úřad, uvádím zkratku země žlutozelenou barvou. Jestliže časem území nabylo v rámci téže ZZ nezávislosti, používám symbol „-“ ( např. Br. , –  ). Použité zkratky :
Ant.+Barb. = Antigua + Barbuda,.Arg. = Argentina,.Aus. = Austrálie,.Be. = Belgie,.Belz. = Belize,.Br. = Velká Británie,.Dán. = Dánsko,.Eg. = Egypt,.Fr. = Francie,.Indon.= Indonésie,.It.= Itále,.Kost. = Kostarika,,Něm. = Německo,,Nik. = Nikaragua,,Niz. = Nizozemí,.NZ = Nový Zéland,.OSN = Mise OSN,.Pol. = Polsko,.Por. = Portugalsko,.Rum. = Rumunsko,.Rak. = Rakousko,.Rus. = Rusko,.Řec. = Řecko,.Sv.Kr.+Nevis = Svatý Kryštof a Nevis,.Sv.Vinc+Gr. = Svatý Vincenc a Grenadiny,.Šp. = Španělsko,.Tur. = Turecko/Osmanská říše, atd …

41-090  – kód (nebo kódy) pro tuto ZZ dle Jiřího Marka. Pokud je uveden otazník, tak pro tuto ZZ kód v atlasech pana Marka není – a já jsem si vymyslel nový pro kompatibilitu. Dosud nepřekonané filatelistické atlasy Jiřího Marka lze objednat na adrese http://www.geophila.com/menu6.htm.

(1857 – 1947) ⇒ KANADA – roky, ve kterých probíhala emisní činnost. Pokud byla ukončena a existují následné  ZZ, jsou tyto uvedeny. Jestliže ZZ vznikla z „mateřské země“ a po nějakém čase s ní splynula, tak používám obousměrnou šipku. V případě, že původní ZZ stále existuje, ale z části území vznikla nová ZZ, která také existuje, tak používám symbol „>“. Např. Súdán > Jižní Súdán.

[WIKIPEDIE] – odkaz na Wikipedii. Když jsem tam informace nenalezl, tak na jiné webové stránky, kde se o dané entitě vydávající známky píše.

[Poštovní historie] – na Wikipedii existuje několik seznamů vydavatelů poštovních známek. Nadřazený rozcestník je pojmenován „Compendium of postage stamp issuers„. Pokud na kompendiu pro dané vydání stránku naleznu, uvádím ji pod odkazem [Poštovní historie]. Někdy uvádím přímo odkaz na Main Article (tj. článek typu Postage stamps and postal history of…).

[MAPY]  – snažím se najít historickou mapu, nejlépe vystihující danou oblast. Pokud se mi to nepodaří, nebo už mám takovou mapu uvedenu jinde na blogu, uvádím www odkaz na současnou mapku. Jestliže najdu odkaz na stránky obsahující schematické mapky vývoje, dávám tomu přednost.

[ARCHÍV SWH] – v roce 2015 začal publikovat svůj blog o známkových zemích pan Gerben van Gelder. Blog byl na adrese stampworldhistory.com. O každé zemi se snažil najít vše podstatné. Vytvářel také vlastní historické mapy i vývojové diagramy. Úžasná práce ! Bohužel zákeřná rakovina ukončila v závěru roku 2016 jeho život. I za tak krátkou dobu stihl zpracovat většinu kontinentů, až na Evropu a některé kolonie evropských zemí. Jeho stránky už neexistují, naštěstí se alespoň část zachovala ve webovém archívu. Pro tyto země uvádím odkaz. Protože archív obsahuje historii miliard stránek, může jeho načtení trvat i desítky sekund. Ale počkat si na ně za to rozhodně stojí. Pokud jsem u Gerbena stránku nenašel, zkusil jsem weby DCStamps, BigBlue1840-1940 a další …
Pozn. Protože původní stránky DCStamps jsou od roku 2018 opuštěné a nejsou zabezpečené, přesměroval jsem odkazy na zabezpečený webový archív. Zde je prohlížení bezpečné, ale načtení stránky chvíli trvá.

[VYDÁNÍ-ZZ] – Protože sledujeme i různé emise dané známkové země a také lokální vydání, tak přidávám praktický odkaz na výborný web zenius.kalnieciai.lt, který stále aktualizuje pan Zenonas Zebrauskas z Kaunasu.

{StampWorld} (nebo zkratka tohoto názvu) – Mezi různými online katalogy známek mám dobré zkušenosti s webem stampworld.com. Líbí se mi, jak jsou tam známky členěny. Pro plné využití je nutná registrace. Je zdarma a nechodí mi po ní žádné reklamní maily. Webový katalog vytvářejí nadšenci a samozřejmě nedokáže suplovat komplexní specializovaný katalog, ale pro základní orientaci je dostatečný. Pokud danou ZZ najdu poštovní známky na více místech, je uvedeno odkazů několik, případně publikuji odkaz na rozcestník. V případě, že známky na StampWorld nenajdu, nebo na jiných stránkách najdu komplexnější katalog, tak uvedu alternativní web. Např. StampData nebo stále se lepšící colnect .

Protože pro Ameriku už jsem dlouho nic nového nepublikoval, tak začnu zpracovávat nejprve tento světadíl. Seznam možná časem ještě dále upravím nebo rozšířím. Některé nové údaje budu průběžně doplňovat. Budu rád, jestliže se vám můj nový seznam známkových zemí bude hodit.


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *