EXHIBITION PRAGA 1938
Před 80 lety se uskutečnila první mezinárodní výstava známek pod názvem “PRAGA”. Bohužel se konala v těžké době rostoucího napětí v Evropě v předzvěsti konfliktu s Německem a nemohla tak získat vyšší publicitu. Probíhala od 26.června do 4.července 1938 v několika budovách na Vinohradech.
Byla to v pořadí druhá mezinárodní filatelistická výstava v Československu, protože ta první se konala v Brně už v roce 1923. K této události byl také vydán 26.června 1938 příležitostný aršík dvou výplatních známek. (*)
Zajímavý exponát věnovaný tomuto aršíku představil pan Ing. Jiří Marko. Seznámit se s ním můžete na stránkách EXPONETu. Na těchto stránkách jsem nalezl ještě další zajímavý exponát mapující výstavu. Připravil ho pan Jagerský a jmenuje se MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA POŠTOVNÍCH ZNÁMEK PRAGA 1938.
Podobně jako se plánují pro tu letošní, byly i na té první pražské výstavě vystavováni vzácní Mauritiové. Tehdy byl jejich majitelem americký filatelista Alfred Lichtenstein. O průběhu a zhodnocení celé této akce se můžeme dočíst například v časopisu Tribuna filatelistů. Konkrétně jsou to čísla 14/1938 a 15/1938. Díky projektu Filaso jsou tyto archivní materiály dostupné online. Jedná se o zajímavé čtení, které zachycuje ducha tehdejší nelehké doby, což se projevilo např. tím, že po anšlusu se výstavy nemohli zúčastnit rakouští filatelisté. Překvapilo mne, že autoři článků Tribuny kromě chvály nešetřili hlavně kritikou, například nevhodnosti místa i data konání (výstava probíhala souběžně s všesokolským sletem) a neodbornosti katalogu výstavy. Doporučuji k přečtení.
V neděli 21.ledna 2018 uvedla Česká televize filatelisticky zajímavý díl Hledání ztraceného času. Jednalo se o reprízu pořadu Karla Čáslavského z roku 1993. Díl se jmenoval Aktuality roku 1938. V něm byla prezentována zhruba jednominutová reportáž Československého zvukového týdeníku věnovaná výstavě PRAGA 1938. Přináším vám z ní několik obrázků.
Vzpomínku na Pragu 1938 zakončím ukázkou plakátu z obálky propagační knížky a přáním, aby ta letošní výstava dopadla co nejlépe a aby doba, která nás čeká, byla příznivá. Nejen filatelistům.
(*) Tento aršík se objevil ještě i v následujících letech, kdy už samostatné Československo neexistovalo. A to v úpravách exilových amerických vydání – počínaje rokem 1939.
Jako zdroj informací o československých exilových vydáních v období druhé světové války doporučuji monografii Czechoslovak issues for New York World’s Fair 1939 and 1940, která vyšla v roce 2013. V elektronické podobě ji naleznete na stránkách issuu.com.
Zdroje: Wikipedie, Česká televize, Exponet, projekt Filaso, aukční servery a další internetové stránky …
Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---