Akce Praha 2021

0
0

EVENTS PRAGUE 2021

(aktualizováno – červen 2024)

Letošní nejen filatelistický extra prodloužený víkend na počátku září proběhl ve znamení Foglara a Mauritia.

Malá reklama na knihu „Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera„, kterou letos vydalo v unikátní graficky zrestaurované podobě nakladatelství Albatros

Do Prahy jsme dorazili už ve středu 8. září. V tento den jsme si připomněli 120. výročí skonu Maxmiliána Drápa, který omylem spálil obálku s modrým mauritiem.

Původní komiks s tímto slavným příběhem vyšel v prvním čísle 5. ročníku Mladého Hlasatele v září 1939. Velmi zdařilou vzpomínku na tuto událost jsem četl na webu bohousek.cz. Dnes už můžeme pouze spekulovat, že autor byl inspirován filatelistickou výstavou Praga 1938, která se uskutečnila v jeho městě v létě předchozího roku a na které byly raritní známky z ostrova Mauritius k vidění.

Dopis se známkou 2p odeslaný v roce 1857 do Bordeaux. Aukce David Feldman 2017, Lot 80037. Převzato z publikace Jaromíra Petříka Mauritius Post Paid Letters of the 1848 Issue (str. 73)

Odvážím se vyslovit odhad, že sběratel Dráp měl ve své sbírce spíše obálku s pozdějším vydáním – POST PAID. Jednak by ani na přelomu 19. a 20. století nemohl zaplatit už tehdy drahou známku, a také na to usuzuji dle toho, že po zaplacení pohřbu nešťastného filatelisty zůstalo po prodeji 30 let staré sbírky jen 160 korun.

Nález Maxmiliána Drápa – foto z výstavy Město jako přízrak

Takže rozhodně nešlo o bohatého sběratele.


Doplněno 01.06. 2024 – pro příznivce Jaroslava Foglara:
Záhada Maxmiliána Drápa inspirovala spisovatele Pavla Hornu. V květnu 2024 vyšla v nakladatelství Albatros jeho kniha Život a smrt Maxmiliána Drápa. Odehrává se ve světě Rychlých Šípů, kteří se rok po nálezu nebohého filatelisty pustí do dobrodružného pátrání po zmizelé známce Mauritius Post Office. Kniha se mi líbila a přečetl jsem ji za víkend.

Ale zpět do současnosti. První den v Praze věnujeme hlavně aklimatizaci v metropoli. Odpoledne jsme vyrazili s cílem najít novou restauraci, kde se s kamarády můžeme setkávat. Naše oblíbená hospůdka na Smíchově nepřečkala těžkou dobu a byla přetvořena do „nového stylu“. Proto jsme zkusili v této lokalitě vybrat nové místo, které jsme se rozhodli také prověřit. Volba padla na Radegastovnu na Smíchově s posezením ve dvoře. Zde jsme byli s prostředím, pivem i jídlem spokojeni.

Radegastovna Perón na Smíchově

 

 

Ve čtvrtek jsme dopoledne navštívili tradiční burzu filatelistů v KD Barikádníků ve Strašnicích, která probíhala už od středy. Návštěvníků i vystavujících oproti předchozímu roku výrazně přibylo.

Pohled do sálu KD ve Strašnicích
Vstupné stále lidové

Na své si přišli kromě filatelistů také sběratelé pohlednic. Získal jsem zde pár známek ze své chyběnky a také potkal kolegu Jožku z Nitry, který na akce do Prahy přijel také s předstihem.

Po více než dvou hodinách jsme kulturní dům opustili a vydali se do Poštovního muzea na Novém Městě.

Pohled od severu (od nábřeží) na budovu Vávrova mlýna

Protože jsem se letos zaměřil na ruská zemstva, chtěl jsem shlédnout naživo především studijní sbírku Lady Jakuševiče.

Prvních 6 stran (z 274) exponátu ruských zemstev

Filatelistická expozice v poštovním muzeu není příliš rozsáhlá. Jednotlivé ukázky jsou instalovány v rámech.

Ty jsou umístěny ve dvou řadách naproti sobě na oboustranných panelech, které musíte vytáhnout a pak je lze horizontálně naklápět, aby byly vidět obě strany. Tento způsob uložení velmi šetří místem a omezením přístupu světla je šetrný i ke známkám, ale z exponátu je vidět jen malý kousek a manipulace s rámy není příliš pohodlná. Kromě sbírky zemstev se mi líbily exponáty s klasickými známkami evropských zemí.

Curych,Ženeva a Basilej. Milníky pro dokončení sbírky známkových zemí.

Večer jsme pak realizovali každoroční pohodové setkání s kamarády Pepou a Jindrou v už ověřené smíchovské restauraci Perón.

 

V pátek jsme vyrazili na veletrh Sběratel 2021. Tradičně plánujeme dorazit až zhruba hodinu po otevření, abychom redukovali fronty.

Vstup pro sběratele byl hodinu po začátku bez front
Obvyklá fronta pro zájemce 0,-Eur bankovek
Vstupenka byla letos opět zdarma.

Letos nebyla kvůli letnímu požáru v Letňanech expozice v tradičním umístění, ale ve vedlejší hale. Výstavní prostory byly plně využity, asi podobně jako před dvěma roky. Po už tradiční zastávce u milých holandských prodejců poštovních dokladů (ve vstupní budově) jsme se přesunuli do hlavní haly. Hned u vchodu byl jako obvykle stánek prodejců katalogů Michel. Při rostoucích cenách katalogů se mi zdála výhodnější nabídka předplatného on-line verze všech katalogů se slevou 50%.

Výstavní stánek s katalogy Michel 2021

Ta je na stánku nabízena každoročně. Za cenu jednoho papírového katalogu máte po celý rok v počítači všechny a navíc v aktuálním znění. Kromě známek zde nabízeli své zboží prodejci pohledů, mincí a bankovek, kamenů, atd. Letos jsem na veletrhu bohužel postrádal výstavu Praga Piccola.

Pohled do haly v pátek okolo poledne

 

Odpoledne jsme se přesunuli do restaurace Kobyla ověřit připravenost na setkání sběratelů k 50. výročí  publikace Filatelistický atlas známkových zemí.

Vstup nad vestibulem nebylo úplně snadné najít …

Od 16 hodin jsem zde měl naplánované setkání s panem Boháčkem, vedoucím Polární sekce. Kvůli pandemickým opatřením setkání loni v listopadu neproběhlo, a tak jsme se viděli až po roce. Během povídání a prohlížení zajímavých materiálů nám vymezená hodina uběhla velmi rychle. Potěšila mě informace, že Polární sekce výrazně participuje na výstavě Polar Salon Liberec 2022, jehož logo navrhl pan Boháček.

Logo Polar Salon Liberec 2022

Rozloučili jsme se s přáním, ať se letos setkáme ještě na akci Polární sekce v pátek 3. prosince.

Prostor pro setkání ještě před začátkem akce

Od 17. hodiny začalo v Kobyle setkání příznivců sbírání známkových zemí. Na akci postupně dorazilo asi 20 účastníků. Debaty, během nichž jsme se chutně občerstvili, byly zpestřeny nabídkou zajímavých filatelistických materiálů. Od 18. hodiny začala schůze členů spolku Geophila. Velký zájem i ohlas vzbudily ukázky ze sbírek pokročilých sběratelů známkových zemí z vedení spolku. Známkové země v Číně a v Rusku jsme si prohlédli s nadšením. Mnohé známky a především doklady prezentované v těchto sbírkách už dnes stěží seženeme. A když, tak za značný obnos a navíc ještě s rizikem, že získáme falza, která se na trhu čínských známek v poslední době nebezpečně rozmáhají.

Stoly uprostřed 1

Okolo půl sedmé jsem krátce přivítal zúčastněné se vzpomínkou na pány Muchu a Hlinku (jak řekl Karel – tam nahoru), bez jejichž průkopnických příručky Filatelistický atlas bychom se nesetkali.

Stoly uprostřed 2

Také jsem omluvil pana Petříka, kterému zdravotní indispozice dovolila dorazit do Prahy až v sobotu, tedy po setkání. Navázal jsem na svůj příspěvek a požádal členy spolku, aby vyjádřili svým podpisem nesouhlas s vyloučením pana Petříka z SČF. Podepsalo se 16 přítomných členů. Po 19. hodině nás překvapil Mirek Prokop, který na setkání také dorazil. Přejme mu, ať je jeho léčba úspěšná a on se bude moci vrátit k normálnímu životu i k filatelii.

Stoly vlevo

Na termín vydání očekávané příručky Afriky jsem neměl odvahu se zeptat. V roce 2019 jsme ve spolku odsunuli oslavy 30. výročí založení a příští rok čekají Geophilu kristovky. Tak jsem to v krátkém rozhovoru nadnesl a dozvěděl jsem se, že bychom mohli 33. výročí oslavit v době veletrhu Sběratel 2022. Možná i na tom jarním. Samozřejmě dost bude záležet, jaká bude tou dobou zdravotní situace.

Stoly vpravo

Účastníci se postupně vydávali na cestu do svých domovů a ubytování, až jsme zbyli poslední čtyři. Při pivku jsme diskutovali nejen o známkách asi až do 22. hodiny. Akce se mi líbila a byl jsem spokojen. Čas mi v páteční podvečer utekl velmi rychle, ani jsem se všemi nestihl posedět na kus řeči. Doufejme, že situace se stabilizuje a příští akce se uskuteční už za půl roku.

 

Na sobotní odpoledne jsem se těšil kvůli plánovanému setkání s Jaromírem Petříkem na výstavišti. Návštěvníků zde bylo už pomálu, a tak jsem před schůzkou ještě znovu prošel některé expozice. Pak už jsme v bufetu u vchodu zasedli k hovoru s pány Neužilem a Petříkem.

Pánové F.Neužil a J.Petřík

Předal jsem panu Petříkovi podepsanou petici a porozprávěli jsme o sbírání mauritiů, o plánované výstavě v Nitře i o životě. Měl jsem velkou radost, jelikož jsem dostal právě vydanou úžasnou Jaromírovu publikaci Mauritius Post Paid – Dopisy vydání 1848 i s věnováním.

Ukázka z knihy J.Petříka. Stránky 12 a 13.
Šťastný majitel nové knihy s jejím autorem

Poté jsme se ještě vydali na prohlídku do výstavního pavilonu. Zde jsme náhodou potkali filatelistu Radka Nováka, autora knihy Poštovní známky – koníček, nebo investice?

Pánové R.Novák a J.Petřík

Já se pak rozloučil a vydal se na Anděl. V metru mi to nedalo a pustil jsem se do četby nové knihy. Je dosti návyková, protože jsem se začetl natolik, že jsem zapomněl vystoupit…

 

V neděli jsme měli naplánovánu návštěvu muzea v domě U zlatého prstenu v Týnské ulici.

Dům U zlatého prstenu

Měli jsme štěstí, protože den předtím byl do muzea  vstup zdarma, a tím pádem jsme s Romanem už v neděli procházeli celou expozici prakticky sami dva. V pohodě, v tichu a bez návalů.

Plakát k výstavě

To bylo dobře, protože celá výstava nazvaná Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara byla instalována ve sklepení domu a působila tajemně až mysticky. Doporučuji všem příznivcům fenomenálního Jaroslava Foglara výstavu navštívit. Díky vstřícné paní z ostrahy jsme se dozvěděli mnohé zajímavosti a lépe si tak vychutnali hodinu a půl trvající prohlídku.

Foto z výstavy, sekce Jestřáb a smrt

Během oběda U staré pošty nám sice sprchlo, ale to snad byla jediná kaňka na jinak velmi vydařeném prodlouženém víkendu. Tak doufejme, že dříve než za rok na viděnou !

 


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *