ALBANIA – KOMITETIT TE QINDRESES ISSUE
(aktualizováno – září 2023)
V březnu loňského roku jsem v příspěvku Albánie – vývojové etapy známkové oblasti slíbil doplnit informace o vývojové etapě E68. Zahrnuji do ní všechna “exilová” vydání s textem “KOMITETIT TE QINDRESES“.
Překlad tohoto textu má význam “Výbor pro hnutí odporu” (pravděpodobně proti komunistickému režimu) a bývá nesprávně spojován s exilovou vládou. Jedná se o čistě privátní obchodní filatelistický počin. Protože Albánie patří mezi mé oblíbené oblasti, rozhodl jsem se i toto vydání zkompletovat (bez ohledu na perforaci nebo varianty papíru). Kolik vlastně vyšlo různých variant a v jaké době ?
Při doplňování mé první série s portréty osobností jsem zaznamenal mnoho variant lišících se podobiznami, barvou, nominálem nebo přetisky. První podrobnosti jsem našel v archívu webu o “popelkách” – cinderellas.info . Výborným a detailním pomocníkem mi byl specializovaný blog eworldstamps.com, konkrétně stránky albania-exile-government . Diskuzi s ukázkami od stejného autora najdete i na stampboards.com. Eric (jejich autor) se snaží sesbírat co nejvíce známek z celého světa a ještě o tom stíhá průběžně psát zajímavé články. Rozhodně doporučuji nahlédnout. Můj příspěvek je stručným překladem výše uvedeného a je doplněn fotkami z mého archívu.
Nyní k jednotlivým emisím. Celkem eviduji 33 známek. První série sestávají ze 4 známek se objevila pravděpodobně v první polovině 40.let 20. století. Usuzuje se tak dle používané měny.
Druhá série 4 známek se přisuzuje asi do roku 1947. Pravděpodobně za jejím vznikem stojí jiná skupina, než v předchozím případě. Počínaje známkou číslo 5 se objevuje na všech známkách text “posta ajrore” = letecké známky.
Od dalších vydání se již objevuje pouze motiv tří osobností: Roosvelt – Kastrioti (Skanderberg) – Churchill. Třetí emise má jen 1 známku a špatný text u Churchillova jména.
Počínaje čtvrtým vydáním je už obraz osobností nezměněn. Okolo roku 1950 vyšla 4. série a je známa ve třech variantách. Buďto stříhaná, nebo s perforací 14 případně 121/2.
Pátá série vyšla ve stejných nominálech a se stejnou perforací jako série čtvrtá. Liší se jinými barvami a dopsaným letopočtem 1952.
Šestá série vznikla přetiskem “IN MEMORIAM J. F. KENNEDY 1917 – 1963” na známkách 4. a 5. série (KTQ číslo 10-17). Není známo, proč se po Kennedyho smrti objevily přetisky na známkách KTQ. JFK se nikdy na známkách “komitetit” neobjevil a ani Albánii nenavštívil. Jasně to svědčí o americkém původu těchto výrobků. Přetisky jsou buďto v černé nebo zlaté barvě a pouze na známkách s perforací 14.
Sedmá série obsahuje přetisk na známkách KTQ číslo 10 – 17. Ten má text “IN MEMORIAM SIR WINSTON CHURCHILL 1874 – 1965“. Přetisky jsou také buďto v černé nebo zlaté barvě a pouze na známkách s perforací 14. Tedy shodně jako u přetisku JFK. Tyto jsem sehnal ve čtyřblocích.
Samozřejmě, že podnikavci vyrábějí i důvěryhodně vypadající dokumenty. Na stránkách zmíněných v úvodu článku jich najdete několik. Mně se líbil starý “letecký” dopis z Oroshi do Říma, který neměl šanci v době, kdy vládl komunista Enver Hodža projít poštou…
Pokud vás toto privátní vydání zaujalo jako mne a máte trpělivost, známky seženete na aukci eBay. Doporučená klíčová slova jsou “albania komitetit“, “albania resistance”, “albania propaganda” , “albania cinderella” nebo “albania exile”. Méně častější bývá známka KTQ číslo 9. Ale jak se říká: “kdo si počká …”
Zdroje: Wikipedie, výše uvedené www stránky, aukční servery, fotoarchív autora, internet a další …
Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---