BOUNTY DAY – PITCAIRN
(aktualizováno – říjen 2024)
Ve svých příspěvcích bych se chtěl postupně zaměřit na dvě atraktivní známkové země v Tichém oceánu. Jsou to Pitcairnovy ostrovy a ostrov Norfolk. Přestože je od sebe dělí více než 6.100 km, pojí ostrov Pitcairn a ostrov Norfolk z hlediska historie tzv. Bounty Day.
Je to svátek, který slaví nejen obyvatelé Pitcairnu, ale i ostrova Norfolku, kteří jsou původem z ostrova Pitcairn. Pitcairn slaví Bounty Day 23. ledna – na výročí příchodu vzbouřenců z lodi Bounty na ostrov v roce 1790 a následné spálení lodi, na důkaz, že není cesty zpátky. Vrak lodi je stále viditelný v zátoce u ostrova. Na Norfolku se tento den slaví 8. června, v den výročí příchodu potomků rebelů z Pitcairnu, kdy v roce 1856 přesídlilo s povolením britské vlády 193 (nebo 194) obyvatel Pitcairnu na ostrov Norfolk.
1. PITCAIRN
Především odlehlé Pitcairnovy ostrovy jsou lákavou známkovou zemí se zajímavou historií. Od roku 1838 patří oficiálně pod správu Británie. V souostroví je obydlen pouze jediný ostrov – Pitcairn s rozlohou pouhých 4,5 km2. Dlouho zde ale neexistoval žádný poštovní systém. Pošta byla převážena projíždějícími loděmi. Zároveň byl vybírán poplatek, který byl použit pro úhradu poštovného v některém z přístavů s funkčním poštovním systémem. Tyto dopisy poznáme dle ručního razítka nebo ručně psaného textu „PITCAIRN ISLAND„. Později byly na obálkách používaná razítka „POSTED AT [IN] PITCAIRN ISLAND / NO STAMPS AVAILABLE„. Nejstarší známý dopis z ostrova Pitcairn byl podán na poště v New Yorku dne 29. prosince 1883, odkud cestoval do irského Dublinu.
Britové se na počátku minulého století pokusili zorganizovat poštovní službu prostřednictvím britského konzula na Tahiti, ale zdá se, že takto bylo přepraveno pouze malé množství pošty. Dostupnost ostrova pro Evropu výrazně zlepšilo otevření Panamského průplavu v roce 1914. S tím souvisely i nové obchodní příležitosti, které využil právě pan Gerald Bliss – poštmistr v zóně Panamského průplavu. Pan Bliss (společně se svou ženou) začal působit jako neoficiální poštovní agent pro obyvatele Pitcairnu. Po několik let se jeho kancelář stala zúčtovací stanicí pro poštu z ostrova Pitcairn. Rovněž dodával obyvatelům ostrova základní potřeby a zároveň prodával jejich rukodělné výrobky.
Aukce Abacus #254, Lot 3814: 1922 (April) long cover unfranked to „Mrs Gerald D Bliss, Cristobal, Canal Zone“ with manuscript endorsement „Posted at Pitcairn/Isle“ in red ink at top enclosing two letters from Richard E Christian Island Secretary (and later Postmaster) one dated „April 14“ headed „Dear friends“ ordering kerosene, muslin & cotton cloth, the other dated „April 5th“ to Mrs Bliss personally ordering thread, minor transmission marks & slightly trimmed at right, the letters with minor folds. Ex Humphrey Norvill.
Vládní úředníci, kteří ostrov navštívili, upozorňovali na nevýhody pramenící z nedostupnosti poštovních služeb. Proto v roce 1921 vyšlo ustanovení závazné pro britskou a novozélandskou vládu, které nařizovalo příjem a doručování neoznačené pošty z Pitcairnu. Pro jeho realizaci byla zřízena koncese. Byl zrušen obvyklý dvojitý příplatek za nefrankované dopisy a vrátil se dřívější poštovní systém, kdy zásilku platil příjemce. Poštovní sazba činila 1d za každou 1 unci (cca 28 gramů).
Aukce Abacus #254, Lot 3829: 1926 (early) White Star Line envelope (red flag logo on reverse) unfranked to New Zealand unusually with two largely very fine complete strikes of the ‚POSTED AT PITCAIRN/NO STAMPS AVAILABLE‘ cachet SG C10a (36×8½mm; Cat £2250 on cover) in black one at upper-right and the other inverted at upper-left (probably struck first & the error noticed), Auckland ’21JA25′ transit cds on the face where taxed with ‚TO PAY/1d/DOUBLE DEFICIENT POSTAGE‘ cachet, New Zealand Postage Dues 1d red & green affixed tied by ‚HAWERA/NZ‘ cds of the next day, small part back flap missing & small paper clip rust mark on face clear of the markings. Ex Humphrey Norvill.
Tento systém se ale v praxi neosvědčil, protože byl zneužíván cestujícími na lodích proplouvajících přes Pitcairn. Proto úřad novozélandské pošty (vzdálené 5.300 km) v roce 1926 zrušil tuto koncesi. Od května byly nefrankované dopisy z ostrova znovu zatíženy dvojnásobným doplatným. Následovalo období dvanácti měsíců, kdy byl ostrov Pitcairn opět bez autorizované poštovní služby. Následně byla 7. června 1927 založena na ostrově Pitcairn agentura pro prodej novozélandských známek. Znehodnocení se provádělo poštovním razítkem „Pitcairn Island / NZ Postal Agency“.
Aukce Abacus #254, Lot 3831: 1930 (Dec 12) envelope with Frank A Cook, Importer, Christchurch embossed on the back flap, to „Mr FJ Tattle, Norfolk Island“ with New Zealand KGV 1d Admiral tied by a very fine complete strike of the ‚PITCAIRN ISLAND/N.Z. POSTAL AGENCY‘ cds, two very fine to superb ‚NORFOLK ISLAND/5FE31/ AUSTRALIA‘ arrival backstamps, a light fold clear of the stamp slightly affects the arrival cds & a couple of minor blemishes mostly on the reverse. Very scarce inter-island mail: Fred Tattle was a Christchurch car dealer who migrated to Norfolk Island in 1930 to grow bananas. Ex James Brill; sold for £437.
Od 30. let XX. století se začínají objevovat obálky vyráběné pro turisty a pro filatelisty, které odkazují na historické události nebo např. na stavbu radiové stanice v roce 1938. Ukázky jsou převzaty ze stránek stevedrewett.com, z aukce grosvenorauctions.com, aj.
V roce 1937 byl na ostrov Pitcairn vyslán pan J. S. Neill – zaměstnanec koloniálního úřadu s úkolem navrhnout zlepšení fungování ostrova. Jedním z jeho doporučení byl návrh na zřízení vlastního poštovního systému. Modernizací administrativy na ostrově a také vybudováním poštovního úřadu byl pověřen Henry Evans Maude – zastupující vládní administrátor, historik a antropolog. Původní NZ Post Office Agency byla uzavřena 14. října 1940 a hned následující den byl otevřen oficiální poštovní úřad pro Pitcairnovy ostrovy. Zároveň byla vydána první emise známek Pitcairnových ostrovů.
První „Bounty“ emise známek pro Pitcairnovy ostrovy vydaná 15. října 1940 (známky s nominálem 4d a 6d evidované do této emise vyšly až 1. září 1951). Známky byly prodávány až do července 1957.
Prvním poštmistrem byl Roy Palmer Clark, který odeslal první dopis do Velké Británie – tehdejší princezně Alžbětě. Záhy se známky z Pitcairnu styly oblíbenými mezi sběrateli a zisky z jejich prodeje přispěly značnou částí do rozpočtu této kolonie. První prostředky z prodeje známek byly použity na stavbu školy v Adamstownu, jediné osadě na ostrově Pitcairn. Ke konci 20. století, kdy bylo psaní dopisů méně běžné a sbírání známek klesalo na popularitě, příjmy rozpočtu ostrova klesaly. V roce 2004 ostrov dokonce hospodářsky zkrachoval a britská vláda následně poskytla 90% ročního rozpočtu Pitcairnu.
Já mám naštěstí s poštovními úřady na Pitcairnu velmi dobré zkušenosti – s dostatkem dopisů, se známkami i s pohlednicemi. Z Pitcairnu jsem dostal první dopis v roce 1987. Byl odeslaný poštou na ostrově 27. března 1986. Dorazil tedy po více než 400 dnech.
Druhý dopis z 3. května 1990 se třemi pohlednicemi jsem obdržel od vydavatele místních novin (Pitcairn Miscellany), jenž zároveň vykonával funkci vládního poradce. Obálka byla vydána u příležitosti 200. výročí vylodění vzbouřenců z lodi Bounty na ostrově Pitcairn.
Třetí doporučený dopis z 16. března 1995 mně zaslal opět poštmistr zdejší pošty.
Zatím poslední doporučený dopis ze dne 26. srpna 2018 včetně pohlednice s pozdravem a omluvou opožděné odpovědi (za 205 dní) jsem obdržel od poštmistra pana Dennise Christiana.
Pravděpodobně se jedná o přímého potomka Fletchera Christiana, britského námořního důstojníka a vůdce vzbouřenců z lodi Bounty. Takže, já vidím zatím v poštovním styku s ostrovem Pitcairn komplikace v tom, že na odpověď se nečeká ve dnech, ale v měsících a někdy i rok a více.
Bohužel se zdá, že poštovní služby do a z ostrova Pitcairn jsou čím dál vzácnější. Pošta je zasílána jenom prostřednictvím zásobovacích lodí z Nového Zélandu, které navštíví ostrov minimálně třikrát ročně. Filatelistické služby byly převedeny na Nový Zéland. Až do září 2020 koordinoval známkový program Pitcairnových ostrovů novozélandský filatelistický úřad. Dne 20. září 2020 bylo Pitcairn Philatelic Bureau převedeno na Tower Mint Ltd. v Londýně. Tato soukromá společnost a mincovna byla založena v roce 1976 uznávaným sochařem Raphaelem Markloufem, který proslul svou podobiznou královny Alžběty II. na mnoha mincích Commmonwealthu.
Největším problémem, který by mohl omezit až úplně ukončit známkovou činnost Pitcairnových ostrovů, je samotná populace ostrova. Ještě v roce 1937 měl Pitcairn 233 obyvatel, ale v roce 2021 už pouze 47. Všichni žijí v osadě Adamstown, která má sice přístup k televizi, satelitnímu internetu a telefonu, ale většina obyvatel odchází z důvodu obavy, že ostrov je v nejbližší budoucnosti neuživí. Hornatý ostrov stále více trpí nedostatkem úrodné půdy a hlavně vody. Zdrojem příjmů je dnes prakticky pouze turistický ruch. Pokud by opadl zájem turistů, stal by se Pitcairn zapomenutým místem jakým byl před 240 léty.
Antonín Polanský
pasáže o poštovním provozu před vydáním vlastních známek zpracoval šéfredaktor
Pozn. red. : Na tento příspěvek bude navazovat pokračování předběžně nazvané Bounty Day – Norfolk. Publikování je naplánováno na rok 2025.
Zdroje: Archív Antonína Polanského, Wikipedie, aukční servery, Cy Kitching: Pitcairn Island Postal Markings, 1883-1984 (The Pitcairn Islands Study Group, 1985), stránky stampsonstamps.org, stránky stampcommunity.org, 254. aukce Abacus 12/2023, článek Postage stamps and postal history of the Pitcairn Islands, oficiální stránky Pitcairnových ostrovů, Pitcairn Islands Study Center – Philately, History of Pitcairn Island a další…
Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---
Díky za skvělé zajímavosti a zmapování osudů lidí. Zajímají mě právě takto odlehlá místa. Jaká myšlenka Vás dovedla právě k tomuto ostrovu?
Dobrý den, pane Ježek,
i já děkuji za váš zájem. Odpověď na vaši otázku je velmi jednoduchá. Když jsem v 17 letech začal sbírat známky a pohlednice, dal jsem si za cíl získat dopisy se známkami a mojí adresou ze všech známkových zemí světa. No a po více než padesáti letech jsem skoro u cíle. Nemám pouze dopisy z Abcházie, Jižní Osetie, Doněcké a Luhanské LR. Mám ale spoustu jiných neznámkových zemí, vše na více než 500 albech. Dopisy z některých zemí jsem získal hned napoprvé a lehce, téměř zdarma, kdy vznikaly nové nezávislé státy a ochotně dávaly o sobě vědět do světa. Zejména šlo o státy Afriky a Pacifiku. Jindy mně pomohla obrovská náhoda a štěstí. A Pitcairn je toho příkladem, že na každý můj dopis, přišla odpověď, asi mě tam už znali.
Uvedu ale jeden příklad za všechny, kdy jsem napsal na Tokelau, atol Nukunonu na adresu administrátora ostrova, který má asi kolem 1600 obyvatel. Přišla mně neskutečná odpověď od zástupce náčelníka ostrova se slovy: “ Jmenuji se Derek Wilson a jako jediný umím dokonale anglicky, protože jsem Angličan. Když jsem uviděl dopis z Československa, neváhal jsem s odpovědí ani vteřinu, protože se mě vybavily myšlenky z dětství. To u nás v domě bydlel za války československý pilot, který mně pouštěl z okna papírové vlaštovky z jeho dopisních papírů. Po válce jsem se s rodiči přestěhoval na Nový Zéland, kde jsem při studiích poznal svoji budoucí manželku, která pochází z Nukunonu a nyní zde žijeme i s našimi dvěma dětmi.“
Omlouvám se za delší odpověď, ale tímto jsem chtěl ukázat, že i takové náhody může sběratel známkových zemí zažít. Takže přeji i Vám hodně úspěchů a zdravím všechny příznivce tohoto úžasného blogu. Nesmírně děkuji Ivo Szostokovi za spolupráci, protože moji sbírku za celou dobu sbírání vidělo jen velmi málo sběratelů a zájemců známkových zemí.
S pozdravem Antonín Polanský