BRITISH COLUMBIA AND VANCOUVER ISLAND
(aktualizováno – leden 2024)
V posledním vydání publikace FAZZ z roku 1986 se uvádí, že první známka pro Britskou Kolumbii z roku 1860 s portrétem královny Viktorie a textem “BRITISH COLUMBIA & VANCOUVERS ISLAND” s nominálem 21/2 pence byla používána pouze v Britské Kolumbii.
Ve druhém vydání Markova Filatelistického atlasu Ameriky vytvořil autor pro tuto jedinou známku novou známkovou zemi. Kde a kdy tato poštovní známka vlastně platila ?
Pohledem do katalogu Michel vidíme, že je řazena pod Britskou Kolumbii s poznámkou, že platila také v kolonii Vancouver Island, založené v roce 1849. Podrobnější informace jsem dohledal v katalogu Stanley Gibbons a na stránkách Western Cover Society (WCS), ze kterých přetiskuji nádhernou ukázku dokladu.
Na stránkách WCS najdete i podrobné popisy poštovních tarifů platných v šedesátých letech 19. století. Příčinou k rozvoji (nejen) poštovního provozu v této oblasti byla zlatá horečka, kterou započaly objevy nalezišť ve druhé polovině 50. let devatenáctého století. Nově vzniklá kolonie Britská Kolumbie, založená v roce 1858 se potýkala s přílivem nejen prospektorů (převážně z USA), ale i dalších osadníků, zajišťujících chod nových osad.
Mnozí z nich měli potřebu komunikovat a tak vznikaly oficiální poštovní úřady a také privátní doručovací (expresní) služby, jako např. Barnard’s Cariboo Express. Ještě před vydáním místních známek se pro frankování zásilek používaly známky USA. Poté, co byla vydána známka Mi# 1, tak se používala na územích obou britských kolonií.
Protože však počínaje rokem 1862 došlo v kolonii Vancouver Island k přechodu na kanadskou měnu (1 Dolar = 100 Centů), prodávala se 2,5-pencová známka na ostrově za cenu 5 centů. Později se v období od 18.května do 1.listopadu 1865 používaly na dopisech už za cenu 15c za pár. Zvýšení poplatků se projevilo i v Britské Kolumbii. Zde se od 20.června 1864 do 1.listopadu 1865 prodávala tato známka za 3 pence. Známka se pak – už za existence sjednocené kolonie Britská Kolumbie a Vancouver Island – krátce používala ještě v roce 1867. Tehdy totiž byly spotřebovány 3 pencové modré známky (Mi# 2) a než byl v témže roce proveden dotisk, posloužily zásoby starých známek. Vzácně se známka Mi# 1 vyskytuje i stříhaná. Ta nebyla uvedena do provozu, proto se jedná buďto o zkušební tisk nebo reprint.
Jako další v pořadí byly v této oblasti vydány 19. září 1865 dvě perforované známky na ostrově Vancouver. Papír obsahuje průsvitku [watermark] s britskou korunou a písmeny “CC”. Jsou samozřejmě v dolarové měně a mají nominály 5 a 10 centů. Následující rok vyšly ve variantě bez perforace. Ty už jsou velmi vzácné a jejich katalogová hodnota přesahuje 1.000 Liber pro modrou známku a 10.000 Liber pro červenou.
Známky se používaly i po spojení obou kolonií v oblasti ostrova, dokud Britská Kolumbie nepřešla na dolarovou měnu v roce 1868 a i poté ještě do doby, než vyšly 5c známky Britské Kolumbie – což bylo o další rok později.
V roce 1865 byla vydána i jedna známka v Britské Kolumbii, jako náhrada první známky a proto už s nominálem 3 pence. Vyšla 1. listopadu a na papíře se stejnou průsvitkou [watermark] jako známky pro Vancouver Island.
Dne 6.srpna 1866 došlo k administrativnímu spojení obou kolonií do britské královské kolonie pod společným názvem Kolonie Britská Kolumbie. I po sjednocení se na území původní Britské Kolumbie používala britská měna, zatímco na ostrově Vancouver kanadská. Známka Mi# 2 vyšla ještě v roce 1867 (19.červance) ve světlemodrém provedení a na tenčím papíře.
Po přechodu na kanadskou měnu se doprodávaly tyto známky za cenu 12,5 centů za pár. Zaznamenal jsem použití ještě i v roce 1871.
Ke sjednocení měny došlo až roku 1868. Projevilo se to vydáním celkem šesti nominálů. Ty byly realizovány jako měnové přetisky na známce Mi# 2, ovšem s jinými barvami. Vyšly v letech 1868 – 1871 s perforací 121/2 a navíc známky od 5c výše i s perforací 14.
Pro známky z poslední emise uvádím příklady výstavních obálek ze sbírky pana Wellburna, nabízených samozřejmě za patřičné ceny.
Pěkné shrnutí vydání pro obě kolonie najdete v článku doplněném popisem jednotlivých známek na webu stamp-collecting-world.com. Z těchto stránek jsem použil obrázky známek. Pro ujasnění kdy, kde a v jaké měně byly jednotlivé známky používány, jsem si vytvořil následující přehlednou tabulku:
Pro vážné zájemce o sbírání známek kolonií Britská Kolumbie nebo Vancouver doporučuji skvělou publikaci, kterou napsal Gerald Wellburn. Vyšla v roce 1987 a jmenuje se The Stamps & Postal History of Vancouver Island & British Columbia. Popisuje autorovu sbírku zachycující období 1849 až 1871. Dá se získat za cenu okolo 100 USD. Ukázky z příručky jsou převzaty z hipstamp.com.
Dalšími ukázkami z nádherné sbírky pana Wellburna se můžete pokochat na stránkách allnationsstampandcoin.com . Autor má velmi zajímavým způsobem vše krásně popsáno a dokumentováno dobovými materiály z časů zlaté horečky.
Zdroje: Wikipedie, Aukce Grosvenor, výše uvedené stránky, internet a další …
Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---