Britská Kolumbie a Vancouver Island

0
0

BRITISH COLUMBIA AND VANCOUVER ISLAND

(aktualizováno – leden 2024)

V posledním vydání publikace FAZZ z roku 1986 se uvádí, že první známka pro Britskou Kolumbii z roku 1860 s portrétem královny Viktorie a textem „BRITISH COLUMBIA & VANCOUVERS ISLAND“ s nominálem 21/2 pence byla používána pouze v Britské Kolumbii.

BC Mi# 1 = SG# 2a – arpin philately

Ve druhém vydání Markova Filatelistického atlasu Ameriky vytvořil autor pro tuto jedinou známku novou známkovou zemi. Kde a kdy tato poštovní známka vlastně platila ?

Pohledem do katalogu Michel vidíme, že je řazena pod Britskou Kolumbii s poznámkou, že platila také v kolonii Vancouver Island, založené v roce 1849. Podrobnější informace jsem dohledal v katalogu Stanley Gibbons a na stránkách Western Cover Society (WCS), ze kterých přetiskuji nádhernou ukázku dokladu.

Dopis odeslaný v červnu 1864 z Williams Creek (číselné razítko „10“ ) přes San Francisco do Aylmeru v Západní Kanadě – převzato z westerncoversociety.org

Na stránkách WCS najdete i podrobné popisy poštovních tarifů platných v šedesátých letech 19. století. Příčinou k rozvoji (nejen) poštovního provozu v této oblasti byla zlatá horečka, kterou započaly objevy nalezišť ve druhé polovině 50. let devatenáctého století. Nově vzniklá kolonie Britská Kolumbie, založená v roce 1858 se potýkala s přílivem nejen prospektorů (převážně z USA), ale i dalších osadníků, zajišťujících chod nových osad.

Pěkná mapka – převzato z western cover society.

Mnozí z nich měli potřebu komunikovat a tak vznikaly oficiální poštovní úřady a také privátní doručovací (expresní) služby, jako např. Barnard’s Cariboo Express. Ještě před vydáním místních známek se pro frankování zásilek používaly známky USA. Poté, co byla vydána známka Mi# 1, tak se používala na územích obou britských kolonií.

Dopis odeslán v dubnu 1867 s Barnard’s Cariboo Express do Victorie – převzato z rfrajola.com

Protože však počínaje rokem 1862 došlo v kolonii Vancouver Island k přechodu na kanadskou měnu (1 Dolar = 100 Centů), prodávala se 2,5-pencová známka na ostrově za cenu 5 centů. Později se v období od 18.května do 1.listopadu 1865 používaly na dopisech už za cenu 15c za pár. Zvýšení poplatků se projevilo i v Britské Kolumbii. Zde se od 20.června 1864 do 1.listopadu 1865 prodávala tato známka za 3 pence. Známka se pak – už za existence sjednocené kolonie Britská Kolumbie a Vancouver Island – krátce používala ještě v roce 1867. Tehdy totiž byly spotřebovány 3 pencové modré známky (Mi# 2) a než byl v témže roce proveden dotisk, posloužily zásoby starých známek. Vzácně se známka Mi# 1 vyskytuje i stříhaná. Ta nebyla uvedena do provozu, proto se jedná buďto o zkušební tisk nebo reprint.

Mi# 1U

 

Jako další v pořadí byly v této oblasti vydány 19. září 1865 dvě perforované známky na ostrově Vancouver. Papír obsahuje průsvitku [watermark] s britskou korunou a písmeny „CC“. Jsou samozřejmě v dolarové měně a mají nominály 5 a 10 centů. Následující rok vyšly ve variantě bez perforace. Ty už jsou velmi vzácné a jejich katalogová hodnota přesahuje 1.000 Liber pro modrou známku a 10.000 Liber pro červenou.

Mi# 3
Mi# 4
Mi# 5
Mi# 6

Známky se používaly i po spojení obou kolonií v oblasti ostrova, dokud Britská Kolumbie nepřešla na dolarovou měnu v roce 1868 a i poté ještě do doby, než vyšly 5c známky Britské Kolumbie – což bylo o další rok později.

Dopis zaslaný 22.2.1868 z města Victoria do Skotska – převzato z westerncoverpostsociety

 

V roce 1865 byla vydána i jedna známka v Britské Kolumbii, jako náhrada první známky a proto už s nominálem 3 pence. Vyšla 1. listopadu a na papíře se stejnou průsvitkou [watermark] jako známky pro Vancouver Island.

Mi# 2

Dne 6.srpna 1866 došlo k administrativnímu spojení obou kolonií do britské královské kolonie pod společným názvem Kolonie Britská Kolumbie. I po sjednocení se na území původní Britské Kolumbie používala britská měna, zatímco na ostrově Vancouver kanadská. Známka Mi# 2 vyšla ještě v roce 1867 (19.červance) ve světlemodrém provedení a na tenčím papíře.

Těžší R zásilka odeslaná z Yale do Sarnie v Západní Kanadě přes San Francisco v dubnu 1868. Prodáno na aukci Grosvenor (Lot 1646) za 750 GBP

Po přechodu na kanadskou měnu se doprodávaly tyto známky za cenu 12,5 centů za pár. Zaznamenal jsem použití ještě i v roce 1871.

Dopis z roku 1871 zaslaný do Yale službou Barnards Express. Přiložený list je nadepsán „Quesnelle 5th May 1871“. Aukce Grosvenor (Lot 391).

 

Ke sjednocení měny došlo až roku 1868. Projevilo se to vydáním celkem šesti nominálů. Ty byly realizovány jako měnové přetisky na známce Mi# 2, ovšem s jinými barvami. Vyšly v letech 1868 – 1871 s perforací 121/2 a navíc známky od 5c výše i s perforací 14.

Mi# 7
Mi# 8
Mi# 9
Mi# 10
Mi# 11
Mi# 12

Pro známky z poslední emise uvádím příklady výstavních obálek ze sbírky pana Wellburna, nabízených samozřejmě za patřičné ceny.

Dopis odeslaný lokálně z města Vistoria 26.6.1869. Odhadovaná cena 3.500 USD. Sparks auctions 2016 (Lot 392)
Předplacená obálka společnosti Wells Fargo odeslaná v roce 1871 z města Victoria přes New York do Rodmellu v Anglii. Dofrankovaná 6c známkou USA. Cena 21.000 USD.Aukce Robert Siegel 2011 (Lot 97)

 

Pěkné shrnutí vydání pro obě kolonie najdete v článku doplněném popisem jednotlivých známek na webu stamp-collecting-world.com. Z těchto stránek jsem použil obrázky známek. Pro ujasnění kdy, kde a v jaké měně byly jednotlivé známky používány, jsem si vytvořil následující přehlednou tabulku:

 

Pro vážné zájemce o sbírání známek kolonií Britská Kolumbie nebo Vancouver doporučuji skvělou publikaci, kterou napsal Gerald Wellburn. Vyšla v roce 1987 a jmenuje se The Stamps & Postal History of Vancouver Island & British Columbia. Popisuje autorovu sbírku zachycující období 1849 až 1871. Dá se získat za cenu okolo 100 USD. Ukázky z příručky jsou převzaty z hipstamp.com.

Dalšími ukázkami z nádherné sbírky pana Wellburna se můžete pokochat na stránkách allnationsstampandcoin.com . Autor má velmi zajímavým způsobem vše krásně popsáno a dokumentováno dobovými materiály z časů zlaté horečky.

Zdroje: Wikipedie, Aukce Grosvenor, výše uvedené stránky, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *