AFGHANISTAN – CONSULATE OF BUKHARA 1920
(aktualizováno – květen 2023)
V červnu roku 2016 se na zahraniční aukci eBay objevila zajímavá afghánská známka, vzácně razítkovaná na bucharském konzulátu v Afghánistánu. Ten se tehdy nacházel ve městě Mazar-i-Sharif (česky Mazáre Šeríf) na severu země.
O tomto vydání se zmiňuje i Jiří Marek v atlase Asie. Uvádí však, že se jedná o afghánskou poštu v Buchaře (1920-22) a také, že tato informace není ověřena. Pokusím se toto napravit.
Razítko na známce v Markově atlase se velmi podobá razítku na nabízené známce :
V této eBay aukci byla nabízena běžná známka z roku 1916 s nominálem 1 abasi (Mi #187) , která má katalogovou hodnotu cca 1,5 Euro.
Díky vzácnému razítku se vyvolávací cena vyšplhala na 1000 USD. Za ni se známka neprodala a aukce byla dokonce předčasně ukončena. Prodejce následně nabídku zopakoval, ale další osud už mi není znám. V aukci bylo ještě uvedeno, že exemplář pochází od znalce Franka Pattersona, mj. autora publikace Afghanistan: Its Twentieth Century Postal Issues. Z toho lze usuzovat, že popis aukce by měl být korektní a jedná se o použití známky ne v Bucharském emirátu, nýbrž na území Afghánistánu.
Pátral jsem na internetu po bližších historických informacích, kdy a proč byl konzulát zřízen. Posledním vládcem Buchary (myšleno Bucharského emirátu) byl emír Mohammed Alim Chan z uzbecké dynastie. Ve snaze vzdorovat postupující Rudé armádě uzavřel spojenectví s afghánským emírem Ammanulláhem. Ten se po osvobození své země od britské nadvlády snažil vytvořit ve Střední Asii společenství muslimských zemí pod taktovkou Afghánistánu a možná i expandovat na ruské území. Součástí tohoto plánu byla materiální i vojenská pomoc zaslaná do Buchary v říjnu roku 1919. Zároveň byl v lednu 1920 otevřen stálý afghánský konzulát v Buchaře.
Následně své velvyslanectví zprovoznil Bucharský emirát – v severoafghánském městě Mazar-i-Sharif. Takže po tomto datu zřejmě došlo k použití výše uvedeného razítka.
Požádal jsem o pomoc experta pro Afghánistán pana Petříka. Díky jeho vstřícnosti jsem získal zajímavé materiály. Nejprve nabízím ukázku z publikace Afghánistán 1901 – 1933 (autor Robert Jack):
Razítko PM2 je totožné s obrázkem uvedeným i v atlase Asie. Tam však Jiří Marek uvedl nesprávný popis. Razítko PM4 je určeno pro doporučenou poštu. Pro bližší vysvětlení údajů na razítkách jsem využil zaslaný sken publikace Johna Wilkinse:
Také jsem zkusil zjistit kalendářní rok na razítku. Zde se neobejdu bez převodní tabulky mezi gregoriánským (gk) a islámským kalendářem (ik). Budete-li to někdy také potřebovat (i mezi různými jinými kalendáři), zkuste jako já stránky richtera.cz případně Jantari Afghan Calendar Converter . Zde mi pro rok 1919 gk vyšel rok 1338 ik (١٣٣٨). Jelikož se roky kalendářů nepřekrývají přesně, může se jednat i o počátek roku 1920.
K potvrzení výše uvedeného mi ještě pomohl tip od spolupracovníka Marka M. Informaci o Bucharském konzulátu zahlédl v publikaci Stamps of the Russian Empire Used Abroad (Tchilinghirian+Stephen) z roku 1960. Díky sdružení Rossica se mi podařilo získat detailní sken:
Zde je kromě potvrzení informací již v článku uvedených zmíněna i existence dokumentů, které potvrzují reálný poštovní provoz.
Je tedy pravděpodobné, že před ustanovením konzulátu byl ve městě Mazar-I-Sharif bucharský zastupující úřad, který speciální razítka používal. Také se může jednat o drobnou nepřesnost díky odlišným pramenům na rozmezí let 1919 a 1920.
Každopádně však doba, kdy mohl bucharský úřad známky používat, byla dost krátká, protože již v září roku 1920 bylo město Buchara obsazeno Rudou armádou generála Frunzeho během tzv. Bucharské operace.
Těsně předtím emír Alim ze země uprchl, aby nakonec nalezl azyl v Afghánistánu. Dne 8. října byla vyhlášena komunisty ovládaná Bucharská sovětská republika. Noví vládci v Buchaře pod vedením Moskvy zjevně neměli zájem o další spolupráci s tehdejší afghánskou reprezentací a konzulát uzavřeli.
Mnohem později, ve snaze o expanzi svého vlivu v této oblasti, došlo po takřka šedesáti letech k sovětské intervenci do Afghánistánu v prosinci 1979. Poté Alimova dcera, která tam v té době žila, musela i se svou rodinou zemi opustit.
To je zatím ve stručnosti vše, co jsem o době a motivech těchto vydání dokázal najít. Podařilo se vám zjistit něco bližšího ? Budu rád za vaše komentáře.
Jestliže vás historický vývoj v Buchaře zaujal, určitě si přečtěte článek Rudá armáda v dobyté Buchaře na stránkách Vojenského historického ústavu. Případně tehdejší propagandistický pohled na dobytí měst v Buchaře a o Basmačském povstání v sovětském článku nazvaném Bucharská kampaň v roce 1921.
Doplněno 17.05. 2023: Dnes jsem od kamaráda Petra ze Skřečoně dostal příležitostnou pohlednici prvního dne vydanou 5. března 1991 v tehdejším Sovětském svazu. Zaujal mě název s přepisem do azbuky velmi podobným, jako má výše zmiňované afghánské město.
Pátráním na internetu jsem zjistil, že také v Tádžikistánu existuje sídlo Mazar-i Sharif (Mazori Šarif). Je to malá vesnice v horách, která je známá díky mauzoleu Muhammada Bašara.
Zdroje: Wikipedie, výše uvedené příručky, Jaromír Petřík, fotoarchív autora, aukční servery, katalog Michel, Becker: Russia’s protectorates in Central Asia, internet a další …
Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---