Černá Hora – exilová vláda v Itálii

0
0

MONTENEGRO – GOVERNMENT OF EXILE IN ITALY

(aktualizováno – únor 2024)

Od kamaráda Petra jsem dostal hezké privátní známky Černé Hory z doby po 1.světové válce. Známky byly vydány cca 1920-21.

Černá Hora - vydání Gaeta
Černá Hora – vydání Gaeta

Na internetu se někdy nesprávně u tohoto vydání uvádí informace, že pocházejí z předchozího pobytu krále Nikoly I. v letech 1916-18 v Bordeaux. Tam se ale používaly „známky“ jiné – viz kapitola na mé stránce o Černé Hoře.

Černá Hora – vydání Bordeaux

 

Mé vydání se správně nazývá Gaeta.

Do Gaety se po pobytu ve francouzském exilu v Bordeaux následně uchýlil bývalý černohorský král Nikola I. Petrović-Njegoš. Srbové po skončení WWI provedli připojení Černé Hory a prosadili zákaz návratu královské rodiny do Černé Hory a odmítnutí jejich nároků na trůn. Takže Francouzi už neměli důvod dál financovat nákladný život Nikoly I. Díky tomu, že jeho dcera se provdala do italské královské rodiny, uchýlil se sesazený král v roce 1919 do Gaety. Tam bylo až do roku 1924 centrum Černé Hory v exilu ( tj. příznivců monarchie a odpůrců sjednocené Jugoslávie).

Známky byly vydány pravděpodobně z propagandistických důvodů a k účelům financování života královské rodiny. Nikdy nebyly uvedeny do poštovního provozu. Nikola I. zemřel roku 1921.

Na archívu webu o cinderellách se lze dočíst, kolik různých variant pro sběratele tehdy vytiskli:

Poznámka: Blíže o spojení Srbska a Černé Hory z pohledu srbského autora se dočtete na adrese njegos.org, nebo zkuste na internetu najít téma “Podgorická skupština”. S volbami v roce 1919 se možná dalo manipulovat, protože půlka tehdejšího obyvatelstva Černé Hory byla negramotná. Ale to jsou jen spekulace. Srbům a Černé Hoře vydrželo spojenectví až do roku 2006, nejdéle ze všech postjugoslávských států, takže déle, než třeba Čechům a Slovákům. Každopádně Černá Hora byla ještě před 40 lety poměrně málo vyspělou zemí, protože původní název pro království princezny Bosany z pohádky Tři veteráni bylo Monte Negro. Ovšem, pro nekonfliktnost bylo raději přejmenováno na Monte Alba. Toto už dnes dávno neplatí.

Zdroje: Wikipedie, Jiří Marek: Filatelistický atlas Evropa, uvedené www stránky, fotoarchív autora, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *