Dopisy s poštovními známkami 1+2 pence MAURITIUS POST OFFICE a POST PAID

0
0

LETTERS WITH STAMPS 1+2D MAURITIUS
POST OFFICE AND POST PAID

Sběratelé a filatelisté zajímající se o poštovní zásilky z ostrova Mauritius od roku 1847 zaznamenali zajímavé kombinované frankatury u nejznámějších vydání MAURITIUS POST OFFICE a MAURITIUS POST PAID.

V případě slavné emise POST OFFICE se dochoval jeden dopis a jedna dvojice známek, které byly odeslané do Francie, v případě emise POST PAID se dochovaly tři úplné dopisy, jeden dopis s ustřiženým pravým spodním rohem a jeden výstřižek s odesílacím razítkem FLACQ.

Zajímavé jsou použité nominály. U emise POST OFFICE se uvádí, že nominál 1 penny se používal pro vnitrostátní poštu a 2 pence pro poštu do zámoří, což dle dochovaných celistvostí platí jen částečně. Zachovaly se 3 dopisy s jednou známkou 1 penny červená pro vnitrostátní poštu, ale též ústřižek se známkou 2 pence adresovaný do Port Louis.
Co se týká pošty do zámoří, dochoval se jeden dopis se dvěma známkami 1 pence odeslaný do Indie, 1 dopis se známkou 2 pence (adresovaný do Bordeaux- Francie) a jeden již zmiňovaný dopis se známkami 1+2 pence odeslaný do Bordeaux (Francie) a jeden pár známek 1+2 pence vystřižený z obálky doručené do Francie.
Takže už z emise POST OFFICE vidíme, že v poštovní sazbě nebyl důsledně uplatňovaný poštovní řád.

Dopisy vydání POST OFFICE odeslané vnitrostátní poštou

 

Je pravděpodobné, že poštovné 1 penny se používalo pouze v rámci města Port Louis a pro dopisy odeslané z jiného poštovního úřadu bylo poštovné 2 pence, jak tomu bylo ve většině případů u emise POST PAID.

Dopisy vydání POST OFFICE odeslané do zámoří

Bombay cover
Bordeaux cover
Bordeaux cover

V tomto případě, kdy pro dopis do Indie bylo použité poštovné 2 pence a pro dopisy do Francie 3 pence se dá pouze spekulovat o výši poštovní sazby, zvláště, když u později odeslaných dopisů se známkami POST PAID v letech 1848, 1849 do Francie a do Velké Británie v roce 1855 se použil nominál pouze 2 pence.

Dopisy s poštovními známkami 1+2 pence POST PAID

Jak jsem již uvedl, v případě emise POST PAID se dochovaly tři úplné dopisy, jeden dopis s ustřiženým pravým spodním rohem a jeden výstřižek s odesílacím razítkem FLACQ.
U kompletně dochovaných dopisů je adresát uvedený v hlavním městě ostrova Mauritius Port Louis, u dopisu s vystřiženou adresou je na dopisu razítko INLAND, tedy vnitrostátní použití, u výstřižku pouze odesílací razítko FLACQ, takže se nedá určit, zda zásilka byla pro vnitrostátní či zámořskou zásilku. Že se tato kombinovaná frankatura s celkovým nominálem 3 pence použila pro vnitrostátní zásilky lze tedy doložit 4 dopisy. Přičemž 1 dopis má znehodnocovací razítko na známce s číslem 2 a rámečkové razítko s nápisem FLACQ, ostatní 3 dopisy mají známky znehodnocené razítky s číslem 3 – Souillac.
V literatuře je uváděno, že podle poštovního předpisu č. 8 z roku 1850 je pro dopisy nepřesahující váhu ½ unce poštovné 2 pence odeslané z vesnických, místních nebo městských pošt do Port Louis a dle poštovního předpisu č. 9 z roku 1850 je přidané poštovné 1 penny pro městskou poštu v rámci Port Louis bez ohledu na váhu.

Dochované dopisy se známkami 1+2 pence

Dvě samostatně vystřižené známky. 1 penny – známkové pole 1 a známka 2 pence – známkové pole 10, znehodnocené tříkruhovým razítkem “2” (FLACQ), rámečkové razítko “FLACQ / SEP 26 1853” na výstřižku. Razítko s korunkou MAURITIUS G.P.O. SP 27 1853 a rámečkové razítko INLAND. Dopis se známkami v kvalitě tisku EARLY

Dopis se známkami 1 penny oranžovo-rumělková, známkové pole 9 a 2 pence tmavě modrá, známkové pole 2 znehodnocené kruhovými razítky s číslem „3“, osmiúhelníkovým razítkem SOUILLAC SP 7 1854 a razítkem s korunkou MAURITIUS GPO/SP 8 1854 odeslaný do Port Louis. Obě známky jsou v provedení tisku EARLY na namodralém papíru.


Obálka se známkami 1 penny tmavě rumělková (známkové pole 9) a 2 pence tmavě modrá (známkové pole 6) znehodnocené kruhovými razítky s číslem „3“ Souillac, osmiúhelníkové razítko “Souillac DE 18 1855”. Razítko s korunkou “MAURITIUS / DE 19 1855” odeslaný do Port Louis. Obě známky jsou v provedení tisku INTERMEDIATE na namodralém papíru.

Jako poslední uvádím kompletní dochovaný dopis, který se mi nedávno podařilo získat do svojí sbírky. Proto se o něm podrobněji zmíním.

Unikátní kombinace známek 1 penny červená (známkové pole 7) – kvalita tisku „intermediate“ a 2 pence modrá (známkové pole 6) „worn“. Známky jsou znehodnocené kruhovými razítky s číslem „3“ (Souillac).

Obálka je odeslaná ze Souillac do Port Louis. Na přední straně obálky kruhové razítko s korunkou ‘MAURITIUS/ DE 3 1857/ GPO, na zadní straně je rámečkové razítko Souillac/DE.3.1857. Jedna z pěti dochovaných obálek v této kombinaci známek, ale pouze jediná s 1 penny kvalitou tisku INTERMEDIATE a 2 pence s kvalitou tisku WORN, takže se jedná o unikátní frankaturu.

Ex: Ibbotson, Vikram Chand, Jaromír Petřík

 

Pro tuto obálku si vytvořil tento albový list její předchozí majitel – Vikram Chand

V roce 2007 pr obálku vydal certifikát pan David Brandon

Nádhera celého dopisu ještě více vynikne, až tento velmi vzácný doklad opatrně rozložíme.

Rozložený dopis – první strana
Rozložený dopis – druhá strana

 

Pro úplnost ještě uvádím obrázek výstřižku, u kterého nelze doložit, zda byl dopis odeslaný jako vnitřní či zámořská zásilka. Fragment kombinované frankatury 1 penny rumělkové (známkové pole 3) a 2 pence světle modré (známkové pole 11) s tříkruhovými razítky s číslem 2 FLACQ a částí rámečkového razítka s nápisem FLACQ a část data 2. května 185- (rok je nečitelný). Obě známky v kvalitě tisku EARLIEST

 

Jaromír Petřík

 

Zdroje: Stránky www.flickr.com, Jaromír Petřík: Mauritius Post Paid – Dopisy vydání 1848, H. Kanai: MAURITIUS CLASSIC 1986, archiv autora


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *