Špicberky – reálná a fantazijní vydání

0
0

SPITSBERGEN ( SVALBARD )
– REAL AND FANTASY ISSUES

(aktualizováno – leden 2023)

 

Špicberky_Atlas
Vyobrazení z atlasu ATLANTICA (včetně přírodních rezervací)

Wikipedie

Špicberské souostroví protíná 80. stupeň severní šířky. Přesto je díky působení Golfského proudu v některých lokalitách celoročně obyvatelné. Ostrovy sloužily zpočátku jako základna mořského i pevninského lovu. Zhruba od devadesátých let 19. století začalo být toto území využíváno pro základny polárních expedic. K rozvoji oblasti dále přispěl objev zásob černého uhlí. Ostrovy se koncem 19. století staly atraktivními pro polární turisty a došlo k rozvoji cestovního ruchu. Proto už v květnu roku 1896 byly vydány první dvě (doplatní) známky pro použití na Špicberkách. Byly to hnědá s nominálem 10 Øre a červená známka 20 Øre. Motivem na známkách odkazoval na lov ledního medvěda.

Spicberka_1_2
Špicberky S/A# 1, 2

Vydavatelem byla norská lodní společnost Vesteraalens Dampskibsselskab. Známky se daly zakoupit v hotelu v osadě Advent Bay. Sloužily pro zpoplatnění přepravy do pevninského Norska, kde byly dále dofrankovány norskými známkami. Počínaje létem 1897 byly na protest německých poštovních úřadů tyto známky dále používány pouze jako „etikety“ přilepené k poštovním dokladům vyplaceným norskými známkami v plné výši poštovného.

Kromě Vesteraalens vydávali své známky pro Špicberky i další. Jak soukromé osoby (kapitán W. Bade ), tak i přepravní společnosti (Lloyd, Hamburg Amerika Linie). Na všech jsou zobrazeny polární motivy, ve většině případů s ledními medvědy. Pro tato vydání se vžilo souhrnné označení turistické etikety / známky. Byly vydávány až do počátku první světové války.

Špicberky S/A #1,2, E1-E33 (nekompletní), Nordkap

Přehled těchto známek poprvé důkladně popsali Bjørn Schøyen a  Finn Aune – specialisté na norské lokální pošty, kteří vydali „bibli“ nejen pro sběratele Špicberk – Katalog over norges byposter [1] . Při odkazování na konkrétní známky vžilo označení S/A.
Na norské autory navázali členové britské Skandinávské filatelistické společnosti v roce 2011 výbornou podrobnou publikací Spitzbergen Cruise Mail – 1890-1914 [2]. V těchto odborných katalozích jsou turistické známky označeny S/A #1, 2, E1 – E37. Kromě nich jsou v katalogu [2] uvedeny i dvě známky Nordkapp, které se na Špicberkách také používaly. Kromě známek byla vydána v roce 1900 jedna turistická dopisnice s předtištěnou „známkou“.

V 19. století také vyšly dopisnice s textem „Brevkort fra Spitsbergen (Advent Bay.).“ nebo pouze „Brevkort fra Spitsbergen.“ v různých variantách formátování textu.

Podrobný seznam vydaných známek inspirovaný výše uvedenými katalogy naleznete na webu nordische-staaten.de. Známky tam uvedené (až na novotisk POLAR POST) se považují za reálně používaná privátní vydání pro Špicberky a jsou mezi sběrateli v oblibě. Zvláště pak, jsou-li na dokladech.



 

V roce 1920 byly Špicberky mezinárodně uznány jako norské svrchované území. Norská správa nad těmito ostrovy začala o pět let později. K této příležitosti vydala norská pošta čtveřici známek s titulkem „SVALBARD 1925“.

Svalbard1925
Norské známky Mi# 116-19

Motivy pro Špicberky se od těch dob na norských známkách příležitostně objevují. Jsou to však vždy běžné výplatní známky platné na celém norském území. To připomíná např. následující obálka o 50 let později.

Svalbard_fdc_1975
Pěkná FDC k 50.výročí připojení Špicberk se známkami Mi# 709-11

V roce 1996 (22.února) vyšly dvě propagační norské známky s motivem souostroví. Mají katalogová čísla Mi# 1202-3.

Případně následující počin o další desetiletí později (15.dubna 2005) – známka propagující turistický ruch (Mi# 1533). Tato třeba vyšla spolu se známkami s motivy pro Geiranger a Kjosfossen.

Tolik krátce k výplatním norským známkám s motivem Špicberk.


 

Bohužel ke škodě sběratelů se na internetu velmi často objevují různá spekulativní vydání pro Špicberky. Pro varování čtenářům je zde podrobněji popíši.

Například známky s textem POLAR POST, které se námětovým obrazem podobají vydání S/A# E2 a E3, avšak mají odlišnou barvu, velikost i zoubkování.

Napodobeniny známek POLAR POST

Vydání těchto nálepek spadá pravděpodobně až do 50. let 20. století. Vyšly ve třech barevných kombinacích. Jeden z dohadů připisuje původ firmě Gibbons s tím, že tyto tisky byly plánované jako příloha jeho filatelistických magazínů.

Dle stránek Magne Josefsena vycházely v letech 2003 až 2006 jakési lokální privátní známky určené pro poštovní použití na Špicberkách.

Období druhé světové války reprezentují „hezké“ výrobky s přetiskem „Spitsbergen“ a dvěma hákovými kříži. První takovýto podvod na známce Deutsches Reich jsem zaznamenal v lednu roku 2017:

Spitz_fake_eBay1
Prodáno na eBay za 30 USD

Vyhrál až jedenáctý přihazující. Povzbuzeni takovým úspěchem objevili doma ve svých sbírkách tyto přetisky i další prodejci. Tentokráte například celou sérii 10ti známek, z nichž některé přetisky jsou realizovány i na známkách Generálního gouvernementu. 🙂

Spitz_fake_eBay2No a na přelomu roku 2018 se objevily nové vymyšlené přetisky:

Takže jestli máte doma nepotřebné levné známky (třeba i razítkované), nápadité razítko (nebo jen tiskárnu) a účet na eBay, můžete si snadno přivydělat. Dle informací čerpaných z článku pana Antonína Boháčka měli Němci během 2. světové války na souostroví vybudovánu pouze velmi utajovanou meteostanici Knospe zásobovanou ponorkami, kterou by jistě neprozradili produkcí přetisků. Samotné Špicberky Němci nikdy neobsadili. Zajímavé čtení o bojích u tohoto souostroví za druhé světové války najdete na stránkách palba.cz v článku Německý útok na Špicberky.

Po pádu železné opony se na počátku 90. let minulého století vyrojily nové výrobky i z Ruska. Zřejmě díky přítomnosti ruských osad na Špicberkách. Nejprve formou přetisků na ruských známkách, později i vlastní primitivní tvorba. Od roku 2018 už se objevují i vícebarevné „výrobky“.

sprus00
sprus00b

 

sprus03 sprus01
sprus04

 

Případně ukázka na dokladu:

Takové krásné polární obálce se nedá odolat

O poště z ruské osady v Barensburgu včetně ukázek dokladů se v angličině dočtete na stránkách jkaptein.nl .


 

Velmi nebezpečnou kategorii tvoří napodobeniny, s nimiž se na eBay doslova roztrhl pytel. Přesto, že prodejci uvádějí v popisu zřetelně text reprodukce, tak kupující neváhají utrácet desítky dolarů. Objevují se i fantazijní vydání s nesmyslnými razítky. Přináším ukázku ze špicberské aukce z dubna 2019 od tajwanského prodejce s přezdívkou – „scottvisnjic“. Ten svůj už dostatečně profláknutý nick v roce 2020 zaměnil za „wildhalfcheetah“. A účastní se na podvrzích dále.

Fantazijní čtyřblok se prodal za 25 USD …

Já sám jsem k replikám skeptický. Následní prodejci, kteří pak vydávají repliky za pravé známky mají vystaráno. Reprodukční techniky se stále zdokonalují a umí věrně napodobit originál. Kdo z nás si na burzu tahá skener ???


 

Další kategorií jsou komerčně vyrobené známky „na přání“. Mně se nejvíce líbí privátní známka a obálka FDC u příležitosti pozorování úplného slunečního zatmění na Špicberkách dne 20.března 2015. Toto zatmění (v ČR pouze jako částečné) jsme s kamarádem Romanem sledovali na Špicberkách sice online, ale bohužel jen v televizi.

Spicberky_2015_Solar_FDC

.


 

Dále se podíváme na tzv. moderní privátní vydání, které působí (mají působit) dojmem oficiálních vydání.
Dle stránek Magne Josefsena vycházely v letech 2003 až 2006 lokální privátní známky údajně určené pro poštovní použití na Špicberkách. Byl na nich uveden text „LOKALPOST SVALBARD„. Autorem byl Mathias Bjerrang, který známky publikoval pod hlavičkou soukromé poštovní společnosti Polar Post Svalbard. Použitá razítka odkazují na hornickou osadu Sveagruva. Další informace najdete na adrese myntsamleren.no.

 

 

O privátním vydání z roku 2020 určeném pro ruskou osadu Barentsburg se dočtete v samostatném článku Špicberky 2020.

 



.

Zhruba napůl cesty mezi Špicberkami a pevninským Norskem se nachází Medvědí ostrov – Bjørnøya (Bjorn Oya). Základní informace v češtině najdete pod heslem Medvědí ostrov na Wikipedii.

Dobová pohlednice z Medvědího ostrova
použitá a krásně frankovaná na Špicberkách 1912

Na ostrově bydlí jen malá posádka cca 10 osob zajišťující technický provoz pro radiostanici a meteostanici. Avšak i pro tento ostrov se občas objeví (např. na eBay) vymyšlené „známky“.
Viděl jsem je coby dvouřádkové přetisky na norských známkách. Padělatel neměl na razítku „přeškrtnuté“ písmenko „O“, tak použil běžné.

boover1 boover2

Dále lze najít „známky“ Medvědího ostrova ve formě primitivních výrobků. Jejich autorem byl ve druhé polovině 60.let 20.století Bradley J. Arch z New Jersey. Ve stříhaném provedení vyšlo 5 nominálních hodnot (1,2,3,5,7) na silnějším bílém papíru. Na nominále 3 se dále vyskytují 2 různé přetisky (trojúhelník a hvězda). S nominálem 3 lze vidět i známku perforovanou, a to na žlutém papíru. Podrobnosti najdete na stránce myntsamleren.no.

BjornOyaFantasie

Peter Valdner ve svém článku Bouvet Øya a Bjorn Øya uvádí, že pro Medvědí ostrov se v 50. a 60. letech letech 20. století objevily obálky s ozdobnými přetisky. V roce 2021 se na zahraniční aukci objevila dosud neevidovaná obálka z roku 1956 se dvěma norskými známkami, které jsou přetištěny ručním fialovým razítkem s textem „Bjørnøya“. Bez dalších podrobností. Vydražila se za cca 7.000,- Kč.


 

Výčet pochybných nebo nesprávných vydání pro Špicberky samozřejmě není úplný. Dovolím si parafrázovat svoji oblíbenou hlášku z filmu Zítra to roztočíme, drahoušku : A další soukromé aktivity obchodníků i spekulantů budou následovat ! Mne však lákají původní, více než 100 let staré emise. Bylo by úžasné získat například tento historický doklad:

Spicberky_obalka_Bade_Polar

 

 

Doporučená Literatura:

[1]
[2]


[1]
Bjørn Schøyen, Finn Aune – Katalog over norges byposter (Skanfil A/S, Oslo 2005)

[2] Pat Adams, Alan Totten & Peter Williams – Spitzbergen Cruise Mail 1890 – 1914 (Scandinavia Philatelic Society, Comberbach 2011)

Vážným zájemcům o skandinávskou filatelistickou literaturu doporučuji specializovaný e-shop Jay Smith, ve kterém jsem obě publikace získal.

Zdroje: Výše uvedené publikace a stránky, Wikipedie, colnect, ATLANTICA velký atlas světa, Antonín Boháček: Tajemní muži z Krkonoš aneb tajná meteorologická stanice v Arktidě (Polární zpravodaj 101 – 1/2023), stránky Bjørnøya Meteorologiske Stasjon, aukční servery, archív autora, internet a další…


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *