Úvod do mého sbírání známkových zemí

0
0

INTRODUCTION TO MY GEOGRAPHIC PHILATELY
COLLECTION

Sbírám známky od svých 9 let od roku 1957. Začínal jsem na burze v Praze U Nováků a v POFISu Na Příkopě a na Arbesově náměstí. Známkovým zemím (ZZ) – též se užívá přesnější termín známková území – jsem se věnoval hned od prvních okamžiků, i když jsem sbíral i Československo.

Mé album poštovních známek po otci. Vydal jej Zikmund Reach v roce 1932.

Nejdříve mne ze ZZ zaujala Afrika. V té době zde byly samé kolonie, ale od roku 1960 se prudce začala měnit politická mapa tohoto kontinentu. Jednotlivá území získávala samostatnost a přibývalo množství vývojových etap jednotlivých území.

Odmala jsem odebíral časopis Filatelie a v prodejně knihy NDR jsem kupoval katalogy Lipsia. V roce 1971 jsem si zakoupil Filatelistický atlas známkových zemí (FAZZ). Později jsem dostal darem všechny 3 díly Yverta – celý svět, starší vydání 1960 – to byl na dlouho můj jediný celosvětový katalog pro ZZ.

Při studiu na vysoké škole jsem dočasně svého koníčka opustil a vrátil jsem se k němu, až když se nám narodily dvě děti. S uspořádáním a hlavně s popisky mi vydatně pomáhala manželka. Pro zajímavost, v dubnu 1975 jsem si šel do kanceláře OSN v Praze do Panské ulice pro materiály ohledně nezávislosti států Afriky a o bantustanech Jihoafrické republiky. Materiály jsem získal, ale neměli na mne moc času – řekli mi „dnes tady máme tajemníka“ – to byl zrovna na návštěvě generální tajemník OSN Kurt Waldheim (což jsem zjistil až později).

Burza U Nováků v roce 1984 – záběr z filmu Druhý tah pěšcem

Když děti povyrostly, tak jsem měl filatelii rozdělenu mezi sbírání savců a ptáků na známkách (společně s oběma kluky) a mezi známkové země. Z části výnosu kuponové privatizace jsme koupili počítač s barevnou tiskárnou a mohl jsem si uspořádat sbírku Afriky podle FAZZ k lednu 1996 na albových listech (177 listů, 587 známek) s popisky v oblíbeném editoru „Text 602“.

V roce 1984 byl v 8. a 9. čísle Filatelie uveřejněn článek Ing. Rostislavem Vojkůvkou nazvaný “Přehled známkových zemí”, k němuž jsem zaslal několik připomínek. Vzpomínám si také na pana Jaroslava Jedličku z brněnského Klubu filatelistů Alfonse Muchy, který v červenci 1997 vystavoval sbírku ZZ celého světa v Moravském Krumlově (kde byla tehdy vystavena Muchova Slovanská epopej). Já jsem mu tehdy ukázal svoji sbírku Afriky na albových listech. Ke svým 50-tým narozeninám jsem dostal katalog Michel celý svět. Bylo to 14 dílů z let 1995 až 1998.

První písemné seznámení s autorem filatelistických atlasů, s panem Doc. Ing. Markem, mám ze září 1998 a posléze z Filatelie 5/2006. Seznámil jsem se s několika sběrateli ZZ, pozdějšími členy Geophily, z nichž od některých jsem si výrazně doplnil svoji sbírku ZZ. Například v roce 1995 s panem Ing. Šťotkou. Od roku 2010 jsem v důchodu a mohu se známkám věnovat více. Před 7 lety, v září 2012, jsem vstoupil do spolku Geophila a sbírka se mi začala rozrůstat o známky, které jsem dříve znal jen z katalogů nebo jsem o nich neměl ani ponětí. Nyní je mi velkým pomocníkem počítač s internetem. V současné době mám sbírku známkových zemí celého světa na více než 1.400 listech s více než 5.300 známkami. Nyní mi chybí z 1.592 známkových území dle Atlasů Geophily 15 ZZ, tj. pouhé 1 %. Některé dražší mám však zastoupeny jen falzy. Známky sbírám jen pro radost, nikoli proto, že bych do nich ukládal peníze.

Nyní k mé sbírce ZZ Afriky. Po dvaceti letech jsem přepracoval albové listy a sbírku uspořádal podle Atlasu Geophily, nyní již s popisky ve Wordu. Za tu dobu se sbírka rozrostla o 184 listů a 677 známek. Nyní rád uvedu některé zajímavosti.

Abych sehnal do sbírky materiály z Ceuty a Melilly (31-085 Šp. osady v severní Africe), poslal jsem dopisy na vedoucí pošt v uvedených enklávách na pobřeží Afriky a dostal jsem zpět obálky se známkami Španělska, vydané pro Ceutu a Melillu, orazítkované tamními poštami.

 

V Egyptě (32-190), oproti Markovu Atlasu, eviduji známky Egyptské arabské republiky
– v anglické verzi – A R Egypt – Arab Republic of Egypt,
– ve francouzské verzi – R A Egypte – République arabe d’Egypte.

 

V Senegalu (33-070) mám oproti Markovu Atlasu známku vydanou v době, kdy Senegal a Gambie byli v konfederaci pod názvem Senegambie (r. 1982, Mi č. 776). Konfederace se v r. 1989 rozpadla. Samostatné známky pro ni neexistují.

 

Francouzské společenství (33-265 v dodatku Markova Atlasu) uvádí emisi Fr. západní Afriky pouze s nápisem CF (Communauté Francaise) pro Den známky Dakar (Senegal) – Abidjan (Cote d´Ivoire). Ještě také existuje malgašská známka s doplňujícím označením CF / Republique Malgache (r. 1958. Mi č. 439).

 

Guinea-Bissau (33-450). Zde existuje i název země v jiném pravopisu, a to Guinne Bissau (r. 1988, Mi č. 707).

 

Pro ZZ Keňa-Uganda-Tanzanie (35-260) existuje i vydání pro regionální Východoafrické společenství. Na známce z r. 1972 Mi č. 246 je uvedeno kromě Uganda Kenya Tanzania i East African Community.

 

Zajímavostmi, které jsem získal od Mgr. Prokopa, zpracovatele aktualizace Atlasu AFRIKY, jsou další oficiální názvy států. Celkem se vyskytují v 11 případech na 6 druzích známek pro Jižní Afriku (37-130). Jsou to: AFRIKA BORWA, NINGIZIMU AFRIKA, AFRIKA TSHIPEMBE, AFRIKA DZONGA, AFRIKA SEWULA a AFRIKA MZANTSI (emise z let 2000 a 2001).

 

Takovýchto „vylepšení“ by se našlo více, možná některé budou uvedeny v aktualizovaném vydání Atlasu Afriky, do kterého jsem zaslal své připomínky a doplnění.

Ludvík Mondschein

 

Doplnění šéfredaktora: S ukázkami krásně zpracovaných albových listů pana Mondscheina se na blogu setkáváme od června letošního roku. Jsou jimi vyzdobeny všechny stávající stránky věnované známkovým zemím v Africe a budeme se na ně těšit i v budoucnu.


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *